123RF

Zabiegi z osoczem lub fibryną w wykazie świadczeń gwarantowanych

Udostępnij:

Podanie autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej z zakresu leczenia szpitalnego ma zostać wpisane do wykazu świadczeń gwarantowanych − przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia opublikowany 16 sierpnia przez Rządowe Centrum Legislacji.

Obecnie świadczeniobiorcy nie mają dostępu do świadczeń scharakteryzowanych procedurami związanymi z podaniem autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej, a także nie ma zdefiniowanych wskazań klinicznych i szczegółowych warunków realizacji tych procedur w grupie świadczeń gwarantowanych.

Projekt rozporządzenia wprowadza zmiany polegające na dodaniu do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego „Podania autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej” oraz uchyleniu świadczeń o niepotwierdzonej skuteczności ich stosowania. Efektem uchylenia wymienionych procedur będzie wyłączenie z finansowania świadczeń nieskutecznych lub o nieudowodnionej skuteczności, co w opinii ekspertów klinicznych zostało potwierdzone dowodami naukowymi. Ta ostatnia zmiana wynika z opracowań analitycznych prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT):

Procedura przygotowania i podania autogenicznego osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej dostępna ma być w siedmiu wskazaniach:

  • chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego;
  • rozerwaniu mankietów ścięgien mięśni stożka rotatorów;
  • zapaleniu powięzi mięśni stopy;
  • martwicy kości szczęki i żuchwy związanej z przyjmowaniem leków;
  • chorobie zwyrodnieniowej stawu skroniowo-żuchwowego; leczeniu wspomagającym przy przeszczepach skóry;
  • leczeniu ran przewlekłych, w oparzeniu, stopie cukrzycowej, owrzodzeniu żylnym.

Projekt przewiduje, że procedura przygotowania i podania preparatu osocza bogatopłytkowego lub fibryny bogatopłytkowej może być realizowana zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym w zależności od stanu klinicznego świadczeniobiorcy.

Według analizy AOTMiT prognozowa liczba pacjentów, która rocznie skorzysta z tych świadczeń, to 2109 osób, z czego 1056 pacjentom udzielane one będą w szpitalu. Prognozowane roczne koszty realizacji tych procedur wyniosą ok. 1 225 mln zł rocznie.

Pełna treść rozporządzenia:


Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.