Zalicki: System budżetowy się nie uda

Udostępnij:
- Nie uciekniemy od zwiększenia finansowania ochrony zdrowia, ale nie zrobimy tego skokowo. Ryzykowna jest propozycja, aby przejść z modelu składkowego na budżetowy z powodu corocznej presji odnośnie podziału budżetu. Dlatego myślę, że system budżetowy niekoniecznie zostanie wybrany - mówi Łukasz Zalicki, partner EY, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".
- Wyzwań w ochronie zdrowia jest co niemiara. Ważne, aby jedne problemy nie generowały innych, ale system musimy poddawać zmianom. Jednak deficyt budżetowy jest już bliski 3 procent, poziomu dopuszczanego przez traktat UE. Stąd nie ma w nim zbyt wiele miejsca na dodatkowe środki, a zdrowie może przegrać z innymi priorytetami. Stąd trzeba rozważyć inne opcje - mówi Łukasz Zalicki. .

Zalicki też podkreśla wagę konkurencji w ochronie zdrowia. System jedynie publiczny to wyznacznik PRL, jest on nieefektywny. Szpitale, według niego muszą konkurować, a wybór powinien zostać pozostawiony pacjentowi. Bez tych mechanizmów trudno oczekiwać, aby system się poprawiał.

Polska powinna reformować swój system w oparciu o najlepsze wzorce, choć raczej w oparciu o rozwiązania szczegółowe niż całościowe, ponieważ nie ma jednego optymalnego modelu.

Rozmowa Marty Koblańskiej z Łukaszem Zalickim do obejrzenia poniżej:
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.