Zawiła droga do szczepień

Udostępnij:
Problemy z dostępnością, zamawianiem, rejestracją i rozliczaniem szczepień przeciw COVID-19 i HPV rosną. Lekarze rodzinni apelują o uproszczenie procedur.
Lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ) wystąpili do Ministerstwa Zdrowia o uproszczenie procedury kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 i HPV. Bożena Janicka, prezes tej organizacji, wskazuje, że głównym powodem problemów są obowiązujące limity oraz transporty docierające z opóźnieniem i często zawierające mniej szczepionek niż zamówiono. Powoduje to konieczność odwoływania ustalonych terminów szczepień. „Brak możliwości przewidzenia, kiedy szczepionki dotrą i w jakiej liczbie, dezorganizuje prace przychodni oraz utrudnia prowadzenie odpowiedzialnej i szanującej czas pacjentów rejestracji na szczepienia” – podkreśla Bożena Janicka.

W ocenie lekarzy zmieniony powinien też być obecny system rejestracji do szczepień. W porównaniu z poprzednim jest nieczytelny i generuje wiele wątpliwości. „Przykładem może być chociażby informacja o dawce, która ma być podana pacjentowi. Niełatwo ją odnaleźć w systemie, podobnie jak niełatwo jest ocenić, ile osób zgłosi się danego dnia na szczepienie przeciw COVID-19. Dlatego uważamy, że koniecznym jest uproszczenie pozwalające zaszczepić chętnego pacjenta bez dodatkowych szablonów rejestracji, wyznaczania godzin itd., poprzez zakwalifikowanie pacjenta, zaszczepienie i sprawozdanie” – zaznacza w liście do resortu zdrowia Bożena Janicka.

Ponadto placówki zaangażowane w program szczepień ochronnych, w tym przeciwko COVID-19, muszą mieć pewność, że rozliczenie szczepienia jest możliwe przy użyciu nie tylko programu gabinetowego, ale też samej aplikacji gabinet.gov.pl.

„Brak tej możliwości rodzi wiele problemów, z których istnienia świadczeniodawcy nie zdawali sobie sprawy w pierwszym miesiącu wykonywania szczepień. Zmiany w tym zakresie powinny więc umożliwić także rozliczenie świadczeń z 2023 r.” – akcentuje prezes PPOZ.

„Powszechność szczepień ochronnych to podstawowy warunek bezpieczeństwa zdrowotnego polskich pacjentów. Powszechność oznacza dostępność, łatwość i szybkość. Bez zbędnych procedur i wydłużania drogi pacjenta do szczepień. Dlatego konieczne jest podjęcie prac, które umożliwią placówkom podstawowej opieki zdrowotnej realizację bezpłatnych szczepień np. dla seniorów (przeciwko grypie, pneumokokom), osób do 18. roku życia (przeciwko HPV), bez konieczności wystawiania recept i odsyłania pacjenta do apteki po odebranie szczepionki” - dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.