Zdrowie psychiczne młodych rodziców w rozsypce

Udostępnij:
Dwoje na pięcioro rodziców ma problemy ze zdrowiem psychicznym – depresją czy lękami. Ma to bezpośredni związek z narodzinami dziecka i dotyczy obu płci – wynika z badania Royal College of Nursing.
Z ankiety przeprowadzonej wśród 2 tys. matek i ojców wynika, że aż 46 proc. osób, które po narodzinach dziecka doświadczają lęku, depresji lub innych problemów psychicznych, nie szuka nigdzie pomocy. Jedna czwarta spośród nich jest zbyt przerażona, aby to zrobić. Zdaniem autorów badania, wyniki sugerują, że w społeczeństwie wokół zdrowia psychicznego nadal jest dużo mitów i jest ono obarczone piętnem wstydu.

Badanie pokazało także, że istnieje ogromna luka, jeśli chodzi o wsparcie psychiczne dla ojców. Jedna czwarta z nich przyznała, że doświadczyła depresji lub lęku podczas lub po ciąży partnerki.

Zdaniem Carmel Bagness z Royal College of Nursing zbyt wielu rodziców martwi się, że przeżywanie depresji lub lęku może oznaczać, że nie nadają się na bycie rodzicami.

– To błędne i niezwykle szkodliwe założenia, które niosą ze sobą ogromne ryzyko – podkreśla i dodaje, że bardzo ważne jest, aby młodzi rodzice w takich sytuacjach szukali fachowej pomocy. Apeluje, aby wszyscy pracodawcy w służbie zdrowia zapewnili pracownikom odpowiednie szkolenia, aby każdy wiedział, jak rozmawiać z matkami i ojcami o zdrowiu psychicznym i jak zachęcać ich do dbałości o nie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.