Zdrowie to najlepszy biznes

Udostępnij:
Coraz więcej nowych firm działa na rynku dłużej niż dwa lata. Małe firmy działające w ochronie zdrowia mają największą szansę na przetrwanie.
Największa rotacja jest wśród firm handlowych i zajmujących się pośrednictwem finansowym. Wynika to z danych GUS, który sprawdził, jak długo utrzymują się na rynku małe firmy, które powstały między 2005 a 2009 rokiem i zatrudniały do 49 osób.

– Najczęściej przetrwały firmy zajmujące się ochroną zdrowia i opieką medyczną – zwraca uwagę Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Z danych GUS wynika, że przez pięć lat utrzymało się w tej branży ponad 62 proc., a przez rok – ponad 87 proc. – To firmy, gdzie prowadzący muszą mieć odpowiednie kompetencje zawodowe, poza tym rośnie dobrobyt materialny Polaków i coraz więcej pieniędzy przeznaczają nie tylko na leczenie, ale także na usługi opiekuńcze – dodaje ekonomistka.

Ponad połowa osób, która założyła firmę w 2009 roku, jeszcze przedtem nie pracowała. 33 proc. wszystkich nowych właścicieli nie skończyło 30 lat. Najchętniej sytuowali się w innowacyjnych branżach. Stworzyli też siedem na dziesięć firm zajmujących się informacją i komunikacją. Z kolei osoby w wieku 30 – 39 lat zarejestrowały najwięcej firm zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną oraz ochroną zdrowia i opieką społeczną (po 44 proc.). Starsi o dekadę stworzyli 21 proc. firm turystycznych.
Najczęściej firmy zakładały osoby ze średnim wykształceniem (40 proc.).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.