PAP/Leszek Szymański

Zdrowotne zadania związane z powodzią ►

Udostępnij:
Tagi: Marek Kos

Monitorowanie, sprawne działanie służb ratowniczych na miejscu i szybkie analizowanie zagrożeń – to jedne z głównych zadań służb medycznych i sanitarnych na terenach powodziowych, o jakich mówił wiceminister zdrowia Marek Kos.

Wiceminister rozmawiał z TVP Info.

Woda powodziowa może zagrażać zdrowiu – służby sanitarne ostrzegały i ostrzegają mieszkańców zalanych terenów, aby w miarę możliwości myć przedmioty, które miały z nią kontakt. Nie jest to jednak jedyny problem medyczny na zalanych obszarach. Zagrożeniem są też choroby zakaźne.

– Jeśli chodzi o szczepionkę przeciwko tężcowi, to już dwa dni temu zabezpieczono jej dużą liczbę – zapewnił wiceminister zdrowia Marek Kos w rozmowie z TVP Info, dodając, że szczepionki znalazły się w Opolu, Wrocławiu i Katowicach.

– Szczepienia są wykonywane, oczywiście nieodpłatnie, na miejscu – przekazał polityk.

– W przypadku tężca problem występuje oczywiście, jeśli ktoś się zrani i ma kontakt z tą infrastrukturą powodziową, bo tam występuje możliwość zakażenia się – wyjaśnił Kos, informując, że w magazynach czekają też szczepionki na dur brzuszny oraz WZW typu A, jednak na razie z terenów powodziowych nie napłynęły zgłoszenia o problemach związanych z tymi chorobami.

Kłopotem jest również w niektórych miejscach zapewnienie ludziom pomocy medycznej – to problem tam, gdzie powódź zniszczyła przychodnie lub szpitale.

– Najgorzej jest oczywiście ze szpitalem w Nysie, który został zalany – przyznał Marek Kos.
Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie nie funkcjonuje.

Wiceminister zapewnił jednak, że powstaje tam szpital polowy.

TVP Info pytało też o to, czy w związku z żywiołem pacjenci nie będą narażeni na większe kolejki do zabiegów.

Wiceminister ocenił, że nie ma wielkiego ryzyka.

– Jeśli sytuacja powodziowa się unormuje, to kwestia przerwania wykonywania zabiegów nie powinna być dużym problemem – stwierdził Kos.

W szpitalach uzdrowiskowych nadal są pacjenci, którzy zostali na miejscu, nie wypisali się.

– Mają oni jednak zapewnioną opiekę – zapewnił.

Monitorowanie, sprawne działanie służb ratowniczych na miejscu i szybkie analizowanie zagrożeń to jedne z głównych zadań służb medycznych i sanitarnych na terenach powodziowych, o których mówił wiceminister zdrowia Marek Kos.

Przeczytaj także: „Owsiak i Tusk o pomocy powodzianom”, „Południe Polski pod wodą – sztab kryzysowy w resorcie zdrowia”, „W powodzi zginął dr Krzysztof Kamiński”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.