Nowy prezes Infarmy
Phil Krzyzek został wybrany na stanowisko prezesa zarządu Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA. Wybór nowego szefa jest konsekwencją złożenia rezygnacji przez Agnieszkę Grzybowską-Zalewską, która pełniła tę funkcję od czerwca 2023 r.
Rezygnacja dotychczasowej prezes jest związana ze zmianą planów zawodowych.
– Pragnę podziękować także Agnieszce Grzybowskiej-Zalewskiej za jej zaangażowanie i dotychczasowe osiągnięcia, które przygotowały nasz związek na wyzwania najbliższych miesięcy. Życzę jej dalszych sukcesów – powiedział Phil Krzyzek.
Nowy prezes zarządu Infarmy
Phil Krzyzek jako nowo wybrany prezes zarządu Infarmy przejmuje stery w ważnym dla branży momencie rozpoczęcia prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Upłynie ona między innymi pod znakiem dalszych konsultacji w ramach procesu legislacyjnego pierwszego od 20 lat przeglądu prawodawstwa farmaceutycznego UE, który wpłynie na rozwój i dostęp do innowacyjnych terapii na kolejne dziesięciolecia. Kolejnym wyzwaniem będzie także nowelizacja ustawy refundacyjnej, która za kilka tygodni trafi do konsultacji publicznych.
– To dla mnie ogromne wyróżnienie i dowód zaufania, za które dziękuję wszystkim członkom zarządu. Niezwykle cieszę się na naszą wspólną pracę. Najbliższe 6 miesięcy będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, zarówno w obszarze legislacji unijnej, jak i polskiej – powiedział Phil Krzyzek.
– Jestem przekonany, że to właśnie przemysł innowacyjny odegra ważną rolę w debacie publicznej w tym okresie – dodał.
– Polska prezydencja stwarza także niepowtarzalną szansę na nowe otwarcie dyskusji nad bezpieczeństwem zdrowotnym Unii Europejskiej. Doświadczenia pandemii COVID-19 dobitnie pokazały nam, że bezpieczeństwo to nie tylko stabilne i nieprzerwane europejskie łańcuchy dostaw, lecz także dobra zdrowotna kondycja społeczeństw oraz dobrze zorganizowane i sprawnie działające systemy ochrony zdrowia. Odnosząc się bezpośrednio do priorytetów zdrowotnych, chciałbym podkreślić, że bez poprawy efektywności – przy tak negatywnych prognozach dotyczących rozwoju chorób cywilizacyjnych i starzejących się społeczeństw – obecne systemy ochrony zdrowia mogą tego nie udźwignąć. Odbije się to także na kondycji społeczeństw i gospodarce. Wierzę, że jako branża innowacyjna mamy tu wiele do zaoferowania i że polska prezydencja będzie mocnym impulsem do rozwoju innowacji i zwiększenia konkurencyjności Europy, zgodnie z wnioskami raportu Maria Draghiego – stwierdził prezes.
Phil Krzyzek jest dyrektorem zarządzającym w Merck Sp. z o.o. To doświadczony i odnoszący sukcesy ekspert ds. komercyjnej opieki zdrowotnej z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, CSO i opiece zdrowotnej nad pacjentami. Zajmował wysokie stanowiska w sprzedaży, marketingu, rozwoju biznesu i zarządzaniu ogólnym w różnych produktach i usługach, rolach, sektorach i typach organizacji, od start-upów po blue chipy – pisze INFARMA.
Pozostałe zmiany w zarządzie
Zarząd wybrał także nowego wiceprezesa zarządu – to Cristiano Costanzo, który od 6 listopada 2022 r. jest wiceprezesem i dyrektorem generalnym GSK w Polsce. Piastował także wysokie stanowiska kierownicze w sprzedaży i marketingu w GSK na poziomie globalnym i lokalnym. Ukończył Uniwersytet w Pizie z tytułem magistra chemii farmaceutycznej i uzyskał tytuł Executive Master in Business Administration w SDA Bocconi w Mediolanie.
W związku z rezygnacją Michała Čuhy, dyrektora generalnego Boehringer Ingelheim Polska, ze stanowiska skarbnika, zarząd wybrał na to stanowisko Piotra Dębskiego, wieloletniego dyrektora zarządzającego Biogen Polska. Pozostały skład zarządu pozostaje bez zmian, a jego kadencja upływa w czerwcu 2025 r.
Zmiany wchodzą w życie 1 stycznia 2025 r. Kadencja zarządu w tym składzie upływa w czerwcu 2025 r.
Przeczytaj także: „Kto kogo wyprzedza w wyścigu na wydatki na badania i rozwój?”.