Grzegorz Skowronek/Agencja Wyborcza.pl

Zmiany w centrach zdrowia psychicznego – STOP

Udostępnij:

Minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z psychiatrami i psychologami, aby omówić funkcjonowanie pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Stwierdziła, że na razie nie będzie zapowiadanych zmian. Zamiast tego zostanie powołany zespół ekspertów, który wypracuje nowy model opieki, umożliwiający przejście z pilotażu do włączenia CZP do ogólnego systemu ochrony zdrowia.

  • 13 listopada w „Menedżerze Zdrowia” pisaliśmy o zamieszaniu związanym ze zmianami w centrach zdrowia psychicznego – cytowani przez nas eksperci skrytykowali resortową propozycję
  • 14 listopada minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrum Zdrowia Psychicznego i Kongresu Zdrowia Psychicznego
  • Szefowa resortu stwierdziła, że nie będzie na razie zmian, za to powstanie zespół ekspertów

14 listopada w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja pod tytułem „Stop likwidacji centrów zdrowia psychicznego” zorganizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Centrum Zdrowia Psychicznego i Kongres Zdrowia Psychicznego.

Chodzi o zapowiedź odejścia od podstawowych założeń modelu środowiskowego, który działa od 2018 r. – czyli ryczałtu na populację osób dorosłych i odpowiedzialności terytorialnej.

Zmianom zaproponowanym przez rządzących sprzeciwiali się:

  • dr Izabela Ciuńczyk, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego „Medison” w Koszalinie, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Centrów Zdrowia Psychicznego, z Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia,
  • Zofia Pieńkowska, asystentka zdrowienia z Kongresu Zdrowia Psychicznego,
  • dr Marek Balicki, psychiatra z Rady do spraw Ochrony Zdrowia i Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia,
  • dr Tomasz Rowiński, psycholog z Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia.

Eksperci powtórzyli to, co mówili cytowani przez nas Tomasz Rowiński z Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia i Anna Depukat, była kierownik Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w tekście „CZP, czyli całkowite zamieszanie psychiczne” – w skrócie, stwierdzili, że poprawki spowodują, że znów to miejsce urodzenia będzie decydować o dostępie do pomocy.

Konferencja – stop zmianom

– Niepokojące jest to, że wiceszef resortu zdrowia Wojciech Konieczny zapowiedział w sposób ogólny, że nastąpi odejście od podstawowych zasad – że odpowiedzialność terytorialna w takiej formie, jaka funkcjonuje obecnie, przestanie istnieć. Wiceminister mówił też, że finansowanie leczenia szpitalnego zostanie oddzielone od finansowania leczenia ambulatoryjnego i środowiskowego oraz że płatnik ponownie będzie płacił za pacjentów i wizyty. Oznacza to w dużej mierze powrót do starego modelu, a więc cofnięcie reformy – mówił Balicki, przypominając, że ważne w sprawie są dwie ustawy – o ochronie zdrowia psychicznego i o świadczeniach opieki zdrowotnej.

– Wynika z nich, że podmiot leczniczy prowadzący centrum zdrowia psychicznego zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną nad osobami z zaburzeniami psychicznymi na określonym obszarze terytorialnym w formie pomocy doraźnej, ambulatoryjnej, dziennej, szpitalnej i środowiskowej. Oznacza to, że CZP działając na konkretnym terenie musi udzielić pomocy – poczynając od tego punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego, ma zapewnić wszystkie formy pomocy, to jest szpitalną i ambulatoryjną – mówił Balicki, chwaląc pilotaż.

– Utworzenie punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych umożliwiło objęcie pomocą osób w sytuacjach nagłych i pilnych. Nie ma w nich kolejek, wystarczy po prostu przyjść. Jest w nich jakiś profesjonalista – na przykład psycholog czy terapeuta – który oczekuje na osoby potrzebujące pomocy. Tego wcześniej nie było – podkreśliła Izabela Ciuńczyk, dodając że nie chciałaby powrotu do systemu sprzed 2018 r.

Balicki podkreślił, że nowy model opieki psychiatrycznej spełnił swój podstawowy cel, czyli zminimalizował różnice w dostępie i jakości opieki pomiędzy regionami.

O pieniądzach mówił Tomasz Rowiński.

– Finansowanie ma znaczenie. To jedno z głównych możliwości stymulacji usług publicznych. Fakt, że CZP dysponuje budżetem powierzonym, powoduje to, że podmiot ma potencjał, aby skupić się na jakości świadczeń. Dzięki temu zmieniło się myślenie – zarządzający podmiotami zaczęli myśleć o tym, w jaki sposób mogą zabezpieczyć potrzeby danej populacji – przyznał dr Tomasz Rowiński, dodając, że odejście od finansowania ryczałtowego będzie oznaczało zaprzepaszczenie dotychczasowych osiągnięć pilotażu.

Po konferencji spotkanie z decydentami

Po konferencji w Polskiej Agencji Prasowej minister Izabela Leszczyna zaprosiła uczestniczących w niej ekspertów do Ministerstwo Zdrowia, aby omówić funkcjonowanie opieki środowiskowej.

Szefowa resortu stwierdziła – jak poinformowało Prawo.pl – że na razie nie będzie zapowiadanych zmian. Zamiast tego zostanie powołany zespół ekspertów, który wypracuje rozwiązania najlepsze dla pacjentów i nowy model opieki, pozwolający przejść z pilotażu do włączenia CZP do ogólnego systemu ochrony zdrowia.

Grupa będzie składała się z ośmiu, dziewięciu członków – przedstawiciele resortu, Narodowego Funduszu Zdrowia i strony społecznej.

Przeczytaj także: „Centra zdrowia psychicznego są przefinansowane?” i „Cofamy dobrą zmianę w ochronie zdrowia psychicznego”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.