123RF

Zmiany w ustalaniu ryczałtu szpitalnego

Udostępnij:

Rządowe Centrum Legislacji publikuje rozporządzenie dotyczące zmiany w dotychczasowej regulacji w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

– Projekt  rozporządzenia wprowadza regulację umożliwiającą zastosowanie współczynników korygujących wartość ryczałtu systemu zabezpieczenia, w okresie rozliczeniowym obejmującym 2025 r., ze względu na posiadanie przez świadczeniodawcę certyfikatu akredytacyjnego, również w odniesieniu do tych podmiotów, w których przypadku ważność takiego certyfikatu wygasła do końca 2024 r. i nie były one w stanie uzyskać nowych certyfikatów ważnych w kolejnym okresie rozliczeniowym, mimo dopełnienia wszelkiej staranności, ze względu na przedłużający się okres procesu oceny akredytacyjnej – czytamy w OSR projektu.

– Dostrzegając ograniczenia ośrodka akredytacyjnego w przeprowadzeniu przeglądów akredytacyjnych, na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych oraz w przepisach art. 43 i art. 44 ustawy z 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, wprowadzono regulacje dotyczące procesu tworzenia korpusu odpowiednio wykwalifikowanych wizytatorów, jak również odnośnie do ich wynagrodzeń. Zmiany te łącznie z procedurą zawartą w art. 29 ust. 1 tej ustawy prowadzą do niezbędnego usprawnienia prowadzenia postępowań o udzielenie akredytacji. Przedłużenie się procesu akredytacyjnego, mimo podjętych działań, wymaga przeprowadzenia zmiany w obrębie przedmiotowego rozporządzenia – podkreślają autorzy.

Projekt rozporządzenia wprowadza przepis gwarantujący możliwość skorzystania z odpowiednich współczynników korygujących wartość ryczałtu systemu zabezpieczenia również tym świadczeniodawcom, w przypadku których ważność certyfikatów akredytacyjnych wygasła do końca 2024 r., pod warunkiem złożenia wniosku o udzielenie akredytacji na kolejny okres nie później niż sześć miesięcy przed upływem ważności certyfikatu i niezakończenia procedury oceniającej – wyjaśniają autorzy projektu rozporządzenia.

– Projektowane regulacje powinny wywrzeć korzystny wpływ na dostępność świadczeń opieki zdrowotnej, dzięki poprawie kondycji finansowej podmiotów leczniczych działających w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – dodają.

Projekt rozporządzenia poniżej.



Uwagi do projektu – w wersji edytowalnej – można wysyłać na adres: l.rosiak@mz.gov.pl – do 19 stycznia.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.