![](https://www.termedia.pl/f/pages/60275_ba7e8cb927323ae52c125f66b6d5eda9_blog.jpg)
NRL o znieczulaniu przez pielęgniarki: Sprzeciw
Tagi: | Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, NRL, pielęgniarka, pielęgniarki, operacja, znieczulenie, anestezjologia, pacjent, pacjenci, Zaawansowana Praktyka Pielęgniarska |
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało stanowisko w sprawie propozycji wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) w wybranych dziedzinach świadczeń. Chodzi o możliwość samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki.
Pismo do minister zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie wdrożenia zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) pielegniarki wystosowały 9 grudnia 2024 r.
– Model APN został potwierdzony w licznych badaniach naukowych jako działanie na rzecz optymalizacji opieki zdrowotnej i jej efektywności. W Polsce od lat środowisko pielęgniarskie oczekuje wdrożenia APN, co zostało również zapisane w dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce” – czytamy w piśmie, pod którym podpisały się Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Grażyna Wójcik, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego oraz Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, a także kilkanaście pielęgniarskich stowarzyszeń specjalistycznych.
W dokumencie pielęgniarki podkreśliły, że "w ostatnim roku intensywnie pracowały nad dopracowaniem koncepcji modelu APN, wypracowaniem szczegółowych zakresów kompetencyjnych oraz niezbędnych zmianach dotyczących organizacji udzielania świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki".
Wynikiem prowadzonych prac są projekty dokumentów dotyczących szczegółowych kompetencji dla następujących zakresów świadczeń:
- praktyka APN w opiece nad ranami i stomią,
- praktyka APN w opiece długoterminowej,
- praktyka APN w opiece paliatywno-hospicyjnej,
- praktyka APN w POZ,
- praktyka APN w pielęgniarstwie diabetologicznym,
- praktyka APN w pielęgniarstwie anestezjologicznym.
– W Polsce mamy drastycznie mało pielęgniarek i nie możemy tkwić w rozwiązaniach kompetencyjnych sprzed kilku dekad, które ograniczają wykorzystanie efektów kształcenia pielęgniarek prowadzonego w ramach budżetu państwa – wskazały pielęgniarki.
– Pozostawiamy do wyboru dla Pani Minister wybór obszarów dla pierwszego etapu pilotażu APN, zgodnie z priorytetami polityki zdrowotnej państwa – dodały.
Pielęgniarki chcą same znieczulać do operacji. Stanowisko Prezydium NRL
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poinformowało, że po zapoznaniu się ze stanowiskiem środowiska pielęgniarskiego zawierającym ogólne założenia dla modelu zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej, w tym propozycji umożliwienia samodzielnego znieczulenia pacjentów przez pielęgniarki, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec tej propozycji.
NRL podkreśla, że "w pełni wspiera środowisko pielęgniarskie w działaniach mających na celu wzrost znaczenia i prestiżu zawodu pielęgniarki. Popiera także zmiany zmierzające w kierunku docenienia finansowego wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek anestezjologicznych, dostrzegając ich fachowe kompetencje oraz wiedzę, które pomagają codziennie ratować ludzkie życie i zdrowie na blokach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapi".
Poważne zastrzeżenia NRL budzi jednak proponowany zakres zwiększenia uprawnień pielęgniarek w szczególności nadanie im uprawnień do kwalifikowania pacjentów do znieczulenia przy planowych zabiegach, wykonywanie przez pielęgniarki znieczulenia do zabiegu u pacjentów od 18 roku życia zakwalifikowanych do I lub II grupy według ASA i samodzielnego zlecania badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym.
– Polska anestezjologia należy do niezwykle bezpiecznych, między innymi ze względu na standardy anestezjologiczne, ustalane w drodze rozporządzenia ministra zdrowia na podstawie upoważnienia zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej. Standardy te zapewniają pacjentom należytą opiekę i jakość udzielanych świadczeń. Polscy anestezjolodzy mogą się szczycić rygorystycznym i nowoczesnym szkoleniem, nastawionym na jakość - wskazuje Prezydium NRL.
Przypomina, że wprowadzenie standardu anestezjologicznego w drodze rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 27 lutego 1998 r. w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w zakładach opieki zdrowotnej poprzedzone było protestem środowiska lekarskiego i od tego czasu w opiece anestezjologicznej udało się poczynić olbrzymi krok naprzód.