Życzenia i świąteczny przepis kulinarny od lekarzy rodzinnych

Udostępnij:
Nie musimy sobie wszystkiego odmawiać, wystarczy się nie przejadać. No i absolutnie nie wolno zapominać o ruchu. Siedzenie wyłącznie przy suto zastawionym stole albo przed telewizorem jest niewskazane jeśli chcemy, żeby nasze święta były wyjątkowe, ale przede wszystkim zdrowe – życzy w imieniu lekarzy rodzinnych Bożena Janicka, prezes PPOZ. A jaką potrawę polecają?
Co zrobić, aby Wielkanoc nie oznaczała zbyt wielu dodatkowych kilogramów? Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim - nie wolno się przejadać, a niektóre przepisy warto zmodyfikować.

Dietetycy radzą, aby do sosów i sałatek, zamiast tłustego majonezu czy śmietany, dodać jogurt naturalny z dodatkiem majonezu o obniżonej ilości tłuszczu. Na przemianę materii świetnie działają suszone zioła ułatwiające i przyspieszające trawienie: cząber, gorczyca, kminek, imbir, jałowiec, estragon, rozmaryn. Tłuste mięsa można zastąpić polędwicą, kurczakiem, indykiem, lub schabem. Unikajmy smażenia – pieczenie, duszenie w warzywach jest zdrowsze.

"Lekarze PPOZ ostrzegają też przed nadmiernym spożywaniem jaj, szczególnie żółtek. Są kaloryczne, a poza tym zawierają dużo tłuszczu oraz cholesterolu LDL, który niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny też unikać ciast na bazie margaryny, z dużą zawartością cukru, np. mazurków. Mniej szkodliwy pod tym względem, a także mniej kaloryczny, jest na przykład sernik na zimno, pascha z chudego sera, czy kawałek babki drożdżowej (ale bez lukru)
Nie przesadzajmy z wysoce kalorycznym alkoholem. Wybierajmy raczej wino wytrawne, które dodatkowo ułatwi trawienie" - zalecają lekarze rodzinni.

Sztuczek kulinarnych jest mnóstwo. Wystarczy tylko chcieć, jednak przestrzeganie diety to nie wszystko.

- Po obfitym śniadaniu wielkanocnym, albo obiedzie koniecznie trzeba się wybrać na długi, rodzinny spacer. W ten sposób pozwolimy naszemu organizmowi odpocząć, a ruch przyspieszy procesy trawienne. Dla bardziej wytrwalszych zalecany jest jogging po parku lub lesie. Wiosna zachęca do wyjścia z domu. Święta rodzinnie spędzone aktywnie, najlepiej na łonie budzącej się natury, buduj ą zdrowe nawyki u naszych dzieci i wnucząt. Tak spędzone święta dadzą nam wiele radości, a dolegliwości związane z przejedzeniem i dodatkowymi kilogramami z pewnością nas ominą – zachęca Bożena Janicka.

Lekarze rodzinni proponują na świąteczny stół:

Lekkie jajka faszerowane twarożkiem i szpinakiem

Składniki: 4 jajka na twardo, kilka listków świeżego szpinaku, pół malej cebuli, ząbek czosnku, 4 łyżki twarożku, łyżka masła, sól, pieprz.

Przygotowanie: szpinak opłukać, osuszyć, i pokroić na kawałki. Cebule i czosnek obrać, posiekać. Masło rozgrzać, zeszklić cebulę, dodać czosnek i szpinak, oprószyć solą i pieprzem, przestudzić. Jajka obrać, przekroić wzdłuż na pół i delikatnie wyjąć żółtka. Żółtka, twarożek i szpinak zmiksować, przyprawić do smaku sola oraz pieprzem. Farszem napełnić połówki jajek.

Smacznego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.