NEUROLOGIA
Choroba afektywna dwubiegunowa
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badanie poporodowej i nie-poporodowej manii – psychopatologia, objawy

Udostępnij:
W badaniu wzięły udział dwie grupy kobiet spełniających kryteria odpowiednio: epizodu manii oraz epizodu mani wyzwolonego porodem. Ganjekar i wsp. opublikowali badanie mające na celu porównanie występujących objawów klinicznych i nasilenia objawów pomiędzy tymi dwoma grupami chorych.
Wyniki większości dotychczasowych badań sugerują, że psychozę poporodową można traktować jako wariant choroby afektywnej dwubiegunowej z obecnością pewnych charakterystycznych cech klinicznych. Jak dotąd niewiele jest jednak badań porównujących epizod manii i manię z początkiem po porodzie. Ganjekar i wsp. opublikowali badanie mające na celu porównanie występujących objawów klinicznych i nasilenia objawów pomiędzy tymi dwoma grupami chorych. W badaniu wzięły udział dwie grupy kobiet (n = 30 w każdej) spełniających kryteria odpowiednio: epizodu manii oraz epizodu mani wyzwolonego porodem. Pacjentki rekrutowane były z oddziałów psychiatrycznych w Indiach w okresie od kwietnia 2007 do sierpnia 2008. Pacjentki oceniane były za pomocą następujących skal: Comprehensive Psychopathology Rating Scale (CPRS), Young Ma-nia Rating Scale (YMRS), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) oraz Global Assessment of Functioning Scale (GAF). Ocenę kliniczna za pomocą w/w skal dokonywano w pierwszym tygodniu po przyjęciu do szpitala i następnie powtarzano po 6 tygodniach. Uzyskane wyniki wykazały, iż kobiety z epizodem manii po porodzie miały wyższe wyniki w skali HDRS, wskazując więcej objawów depresyjnych. Obserwowano również w tej grupie chorych wyższe wartości w ocenie niepokoju w skali HDRS. Na podstawie ocen CPRS objawy takie jak: zakłopotanie, napięcie mięśni, zamartwianie się, napięcie, wahania nastroju, znużenie i dezorientacja były częściej obserwowane w grupie kobiet z początkiem choroby po porodzie, podczas gdy typowe objawy manii były częściej obserwowane w grupie non-postpartum. W podsumowaniu autorzy podkreślili, iż objawy depresji i lęku są częstsze i bardziej nasilone w manii z początkiem po porodzie, natomiast typowe objawy manii były mniej specyficzne dla tej grupy chorych. Jednak wyniki uzyskane po dłuższej obserwacji klinicznej (po 6 tygodniach) były zbliżone w obydwu badanych grupach.

Piśmiennictwo dla zainteresowanych:
1. Concordance of self-rated and observer-rated dysphoric symptoms in mania. J Affect Disord. 2009
2. Postpartum and nonpostpartum depression: differences in presentation and response to pharmacologic treatment. Depress Anxiety. 2000
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.