Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ciśnienie tętnicze a trombektomia − ważne dane z „The Lancet”

Udostępnij:

Udary niedokrwienne, mimo postępu w algorytmach rozpoznawania i leczenia, wciąż pozostają jedną z głównych przyczyn nabytej niepełnosprawności. Stąd trwają wielokierunkowe wysiłki mające na celu dalszą optymalizację postępowania, a jednym z elementów jest ustalenie, czy wysokie ciśnienie tętnicze stanowi przeciwwskazanie do trombolizy, co przedstawiono na łamach „The Lancet Neurology”.

Tromboliza dożylna jest przeciwwskazana u pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu i ciśnieniu krwi wyższym niż 185/110 mm Hg. Obowiązujące wytyczne zalecają aktywne obniżanie ciśnienia krwi za pomocą dożylnych leków hipotensyjnych, aby umożliwić trombolizę, brakuje jednak silnych argumentów potwierdzających tę strategię. Ponieważ szybkie spadki ciśnienia krwi mogą również niekorzystnie wpływać na wyniki kliniczne, kilka holenderskich ośrodków leczenia udaru stosuje konserwatywną strategię, która nie obejmuje obniżania ciśnienia krwi.

Badanie o akronimie TRUTH (Thrombolysis and Uncontrolled Hypertension) przeprowadzono w dwóch grupach równoległych w 37 centrach udarowych. Ośrodki uczestniczące musiały ściśle przestrzegać aktywnej strategii obniżania ciśnienia krwi lub zaniechania takiego postępowania. Kwalifikującymi się uczestnikami byli dorośli z udarem niedokrwiennym mózgu, u których ciśnienie krwi było wyższe niż 185/110 mm Hg, ale poza tym kwalifikowali się do trombolizy dożylnej; populacja składała się z 853 pacjentów z 27 ośrodków, które stosowały strategię aktywną i 199 pacjentów z dziesięciu ośrodków nieobniżających ciśnienia krwi.

Wykazano, że po 90 dniach istnieje o 27 proc. większa szansa na gorszy wynik w zmodyfikowanej skali Rankina przy aktywnym obniżaniu ciśnienia krwi w porównaniu z brakiem tej interwencji. Mediana czasu od przybycia pacjenta do centrum do wykonania trombolizy wynosiła odpowiednio 35 i 47 minut w obu grupach. Do objawowego krwotoku śródczaszkowego doszło z kolei u odpowiednio 5 i 3 proc. chorych.

Według autorów powyższe badanie nie rozstrzyga o przewadze jednej z badanych strategii; aby uzyskać informacje na temat optymalizacji aktywnej strategii obniżania ciśnienia krwi potrzebne są badania randomizowane.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.