Specjalizacje, Kategorie, Działy
ISC 2023

ISC 2023: Edukacja zmniejsza ryzyko otępienia

Udostępnij:
W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się stopniowe wydłużanie się średniej długości życia. Rośnie jednak epidemiologia chorób otępiennych. W przypadku zdolności poznawczych ogromną rolę odgrywa jakość systemu edukacji. Przekonują o tym naukowcy na łamach „JAMA Neurology" oraz podczas International Stroke Conference 2023.
Zaburzenia otępienne to powszechny i bardzo poważny problem zdrowia publicznego. Na całym świecie dotyka około 47 milionów ludzi, a alarmujące obliczenia wskazują, że liczba ta ma wzrosnąć do 131 milionów do 2050 roku. Modyfikowalne czynniki ryzyka obejmują nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, odpowiednią dietę, aktywność poznawczą, fizyczną i społeczną.

Jak podkreślają amerykańscy autorzy, także wyższe wykształcenie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem demencji, ale rola jakości edukacji jest niedostatecznie zbadana, co stanowi poważną lukę w dowodach. W badaniu kohortowym przeanalizowano dane zebrane przez 23 lata (1997–2019). Dane ocenianej populacji pochodziły z systemu opieki zdrowotnej KPNC (Kaiser Permanente Northern California). Dokonano analizy związku między jakością systemu edukacji a ryzykiem wystąpienia zaburzeń otępiennych po 65. roku życia.

Na podstawie danych pochodzących od 20 778 osób (56,5 proc. kobiet, 43,5 proc. mężczyzn; 18,8 proc. Afroamerykanów, 81,2 proc. rasy kaukaskiej, 41 proc. z wykształceniem poniżej średniego) obliczono, że najwyższe (w porównaniu z najniższymi) tercyle jakości edukacji były związane z niższym ryzykiem demencji, a powyższa zależność nie różniła się istotnie w zależności od rasy. Co więcej, efekt ten nie został osłabiony przez dostosowanie do poziomu wykształcenia.

Widać wyraźnie, że dbałość o jakość systemu edukacji to długofalowa inwestycja, jakże cenna. Pytanie tylko, czy decydenci nadający kształt polskiemu szkolnictwu są wrażliwi na dane naukowe.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.