Stentowanie oraz farmakoterapia w zwężeniu tętnic wewnątrzczaszkowych
Autor: Izabela Żmijewska
Data: 15.09.2011
Źródło: Chimowitz MI, Lynn MJ, Derdeyn CP i wsp. Stenting versus Aggressive Medical Therapy for Intracranial Arterial Stenosis. N Engl J Med 2011; epub ahead of print, Sep 7
Będące przyczyną udarów mózgu zmiany miażdżycowe tętnic wewnątrzczaszkowych coraz częściej leczone są przezskórną angioplastyką z wszczepieniem stentu (PTAS). To badanie jest pierwszym, w którym porównano skuteczność PTAS oraz terapii farmakologicznej.
Pacjenci z nawracającymi przejściowymi atakami niedokrwiennymi (TIA) lub udarem, którego wystąpienie związane było ze zwężeniem (70-99%) jednej z istotnych tętnic mózgowych byli losowo przydzielani do dwóch grup. W pierwszej grupie stosowano wyłącznie leczenie farmakologicznie, natomiast w drugiej przeprowadzano PTAS z zastosowaniem systemu Wingspan. Główny punkt końcowy obejmował wystąpienie udaru mózgu lub zgon w ciągu 30 dni od włączenia do badania lub niezbędnej ponownej procedury rewaskularyzacyjnej oraz stwierdzenie udaru mózgu w obszarze zaopatrywanym przez udrażnianą tętnicę po okresie dłuższym niż 30 dni. Nabór do badania przerwano po włączeniu do niego 451 pacjentów. Decyzja była spowodowana wystąpieniem udaru mózgu u 14.7% osób leczonych PTAS, przy czym u 2.2% udar mózgu doprowadził do zgonu. W grupie leczonej wyłącznie farmakologicznie udar wystąpił u 5.8% chorych, w tym u 0.4% miał on skutek śmiertelny (p=0.002). Po 30 dniach udar w obszarze zwężonej tętnicy wystąpił u 13 pacjentów zarówno w pierwszej, jak i w drugiej grupie. W chwili opracowywania wyników badania średni czas obserwacji wynosił 11.9 miesiąca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia z zakresu opisanego głównym puntkem końcowym w ciągu jednego roku różniło się znacząco między oboma grupami (p=0.009) i było wyższe po przeprowadzeniu PTAS (20%) niż po leczeniu wyłącznie farmakologicznym (12.2%). U pacjentów ze zwężeniem tętnic wewnątrzczaszkowych samo intensywne leczenie farmakologiczne okazało się być bardziej skuteczne od leczenia przezskórną angioplastyką z wszczepieniem stentu typu Wingspan. Było to spowodowane wysokim ryzykiem wczesnego wystąpienia udaru mózgu w grupie pacjentów poddanych angioplastyce oraz mniejszym od spodziewanego ryzykiem ponownego wystąpienia udaru mózgu w grupie leczonej wyłącznie farmakologicznie.