ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

ASCO 2015: Chemioterapia FOLFOX6 z radioterapią skuteczna u chorych na zaawansowanego raka odbytnicy

Udostępnij:
Wstępne wyniki badania FOWARC, przedstawione na kongresie American Society of Clinical Oncology (ASCO) wykazały, że neoadiuwantowa chemioterapia wg schematu mFOLFOX6 (leukoworyna/fluorouracyl [FU]/oksaliplatyna) w skojarzeniu z radioterapią zwiększała odsetek patologicznych odpowiedzi całkowitych (pathologic complete response, pCR) u chorych na miejscowo zaawansowanego raka odbytnicy w porównaniu z przedoperacyjnym podawaniem 5-FU z radioterapią lub samym schematem mFOLFOX6.
W trakcie przedstawionego badania obserwowano także, że sama chemioterapia neoadiuwantowa wg schematu mFOLFOX6 pozwala na zmniejszenie stopnia zaawansowania choroby u podobnego odsetka chorych co leczenie skojarzone 5-FU/radioterapią, przy mniejszym odsetku toksyczności i powikłań pooperacyjnych.
Możliwość przeprowadzenia leczenia skojarzonego z mFOLFOX6 i radioterapią wskazuje wg badaczy na prawdopodobieństwo, że terapia ta stanie się nowym standardem leczenia, zamiast dotychczas stosowanego leczenia 5-FU. Podawanie 5-FU przed operacją nie wykazuje skuteczności w zakresie przerzutów odległych, a radioterapia prowadzi w tej grupie chorych do zaburzeń w zakresie odbytu i czynności seksualnych.
Do badania FOWARC włączono 495 chorych na raka odbytnicy w stopniu II i III, zlokalizowanego w zakresie 12 cm od odbytu. Chorych przydzielano losowo do jednej z trzech grup terapeutycznych: 5-FU z radioterapią, mFOLFOX6 z radioterapią lub 4 do 6 cykli samej chemioterapii mFOLFOX6. Pierwszorzędowym punktem końcowym było przeżycie wolne od choroby po 3 latach.
Odsetek resekcji R0 był podobny we wszystkich trzech grupach: 5-FU/radioterapia, 90,2%; mFOLFOX6/radioterapia, 89,5%; i sama chemioterapia mFOLFOX6, 91,2%.
Ocenę pCR prowadziło 2 patologów nieznających przydziału do grup terapeutycznych. Wykazali oni, że u chorych przydzielonych do grupy otrzymującej mFOLFOX6 z radioterapią odsetek ten był statystycznie istotnie większy, wynosząc 28% w porównaniu z 14,3% w grupie 5-FU/radioterapia i 6,1% w grupie mFOLFOX6 (p=0,001). Zmniejszenie stopnia zaawansowania nowotworu osiągnęło 57,4%, 35,8% i 37,6% chorych odpowiednio w grupie otrzymującej mFOLFOX6/radioterapia, mFOLFOX6 i 5-FU/radioterapia.
U chorych poddanych radioterapii odnotowano statystycznie istotnie większy odsetek powikłań pooperacyjnych. Nieszczelność zespolenia odnotowano u 21,1% chorych w grupie 5-FU/radioterapia i 18,2% chorych w grupie otrzymującej mFOLFOX6/radioterapię w porównaniu z 6,8% chorych otrzymującej sama chemioterapię mFOLFOX6 (p=0,020). Zakażenia w obrębie rany wystąpiły odpowiednio u 22,6%, 16,8% i 6,1% chorych (p=0,009).
Badacze analizowali także wyniki w grupie chorych z lokalizacją guza w obrębie 5 cm od odbytu. Odsetek pCR w tej grupie chorych był większy u leczonych mFOLFOX6/radioterapia (29,2%) w porównaniu z 15,6% i 6,6% chorych odpowiednio w grupach otrzymujących 5-FU/radioterapię i samą chemioterapię wg schematu mFOLFOX6.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.