Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Rola ctDNA w doborze terapii celowanej

Udostępnij:

Wyniki badań GOZILA potwierdzają, że dobór terapii celowanej w oparciu o krążące DNA nowotworowe (ctDNA) znacząco wydłuża życie pacjentów z zaawansowanymi guzami litymi.

  • Jak pokazują dane z badania GOZILA, pacjenci, którzy otrzymali terapię celowaną dopasowaną do wyników profilowania genetycznego przeprowadzonego na podstawie analizy ctDNA, wykazali znacząco lepsze przeżycie całkowite w porównaniu do pacjentów, którzy nie otrzymali terapii celowanej (współczynnik ryzyka [HR] = 0,54)
  • Prawdopodobieństwo odpowiedzi na leczenie (Overall Response Rate, ORR) u pacjentów leczonych na podstawie analizy ctDNA było ponad dwukrotnie wyższe (ORR 33%) w porównaniu do pacjentów, którzy nie mieli identyfikowanych biomarkerów docelowych (ORR 12%, P < 0,001)

Badanie GOZILA

Badanie GOZILA to duże, prospektywne badanie, którego celem jest profilowanie genetyczne z udziałem ctDNA u pacjentów z zaawansowanymi guzami litymi, w ramach którego pacjenci są leczeni w oparciu o zidentyfikowane biomarkery.

Rekrutacja do badania trwała od stycznia 2018 roku do sierpnia 2022 roku, a spośród 5280 pacjentów zakwalifikowanych do badania, 4037 przeszło terapię systemową na podstawie wyników analizy ctDNA. Średnia wieku pacjentów wynosiła 64 lata (w zakresie od 20 do 91 lat), przy czym 39% pacjentów stanowili mężczyźni.

Główne typy nowotworów zidentyfikowane u pacjentów zakwalifikowanych do badania to:

  • rak jelita grubego (45%),
  • rak trzustki (22%),
  • rak przełyku (9%),
  • rak żołądka (8%),
  • rak dróg żółciowych (7%).

Najczęściej występujące zaburzenia genetyczne dotyczyły genu TP53 (33%), APC (19%), KRAS (13%) oraz EGFR (11%).

W grupie badanych pacjentów, 952 (24%) otrzymało co najmniej jedną terapię celowaną odpowiadającą biomarkerom zidentyfikowanym na podstawie genotypowania ctDNA. Natomiast 2479 pacjentów (61%) nie otrzymało dopasowanej terapii, mimo identyfikacji biomarkerów docelowych.

Ponad dwukrotnie większe prawdopodobieństwo odpowiedzi pacjentów na terapię celowaną 

Oprócz zwiększenia odsetka pacjentów otrzymujących terapię celowaną, analiza ctDNA w badaniu GOZILA wykazała również powszechną skuteczność leczenia. Prawdopodobieństwo odpowiedzi pacjentów na terapię celowaną było ponad dwukrotnie większe, a ryzyko zgonu zmniejszyło się o ponad 40%. Korzyści w zakresie przeżycia całkowitego były podobne niezależnie od płci, a największą korzyść zaobserwowano w przypadku stosowania terapii jako leczenia pierwszej linii. Wdrożenie terapii celowanej w pierwszej linii leczenia w celu poprawy przeżycia pacjentów jest uzasadnione i powinno być brane pod uwagę przy doborze leczenia.

Badanie GOZILA stanowi istotny krok w poszerzaniu wiedzy na temat tego, jak profilowanie genetyczne przy użyciu ctDNA może poprawić opiekę nad pacjentami onkologicznymi. Odkrycia te podkreślają wartość ctDNA jako narzędzia do identyfikacji biomarkerów w leczeniu personalizowanym pacjentów z nowotworami. Celem jest wdrożenie tej technologii jako standardowego narzędzia w praktyce onkologicznej.

Profilowanie ctDNA powinno stać się standardem w procesie wyboru optymalnego leczenia

Badanie ctDNA jest już szeroko stosowane w genotypowaniu pacjentów z zaawansowanym nowotworem w celu doboru odpowiedniej terapii, co znajduje odzwierciedlenie w zaleceniach leczenia niektórych nowotworów.

Kompleksowe profilowanie genomowe z wykorzystaniem ctDNA powinno stać się standardem w procesie wyboru optymalnego leczenia u pacjentów z zaawansowanymi guzami litymi. Konieczne są dalsze badania, obejmujące szersze spektrum nowotworów, w celu potwierdzenia skuteczności terapii i jej doboru na podstawie analizy ctDNA.

Onkologia subskrybuj newsletter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.