Specjalizacje, Kategorie, Działy

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała Gilotrif (afatynib) do leczenia pierwszej linii chorych na raka płuca z obecnością mutacji EGFR

Udostępnij:
Lek zarejestrowano na podstawie wyników badania LUX-Lung 3, największego ogólnoświatowego badania fazy III z udziałem chorych na raka płuca z mutacją w genie EGFR.
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła afatynib w postaci tabletek pod amerykańską nazwą firmową GILOTRIFTM do stosowania doustnego, jako nowy lek pierwszej linii u chorych z przerzutowym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP), u których w guzie występują delecje w eksonie 19 lub mutacje z podstawienia w eksonie 21 (l858R) genu receptora naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR) wykryte za pomocą testu zatwierdzonego przez FDA.

Rak płuca odpowiedzialny jest za największą liczbę zgonów na świecie. Rocznie rozpoznaje się 1,6 miliona nowych przypadków tego nowotworu. Częstość występowania jest większa u mężczyzn niż u kobiet. Rak płuca nie jest jednak jednolitą jednostką chorobową. W badaniach naukowych wykazano, że istnieje wiele typów wymagających specyficznych metod leczenia. Jeden z odrębnych podtypów raka płuca rozpoznaje się na podstawie obecności mutacji w genie EGFR (receptora z rodziny ErbB). Pacjenci z tym podtypem raka odnieśli w badaniach klinicznych najwięcej korzyści z leczenia afatynibem.

“Z radością ogłaszamy pierwszą rejestrację afatynibu, który umożliwia spersonalizowane podejście do leczenia chorych na NDRP z obecnością mutacji w genie EGFR” – powiedział prof. Klaus Dugi, wiceprezes ds. medycznych w firmie Boehringer Ingelheim. „Mamy nadzieję, że jest to pierwszy z wielu produktów, które pojawią się na rynku w wyniku prowadzonych przez naszą firmę badań naukowych i programu rozwoju w obszarze onkologii, co też podkreśla nasze stałe zaangażowanie w przenoszenie nowoczesnych osiągnięć naukowych na nowe metody leczenia, dostępne dla chorych”.

W Stanach Zjednoczonych afatynib otrzymał status leku sierocego i został oceniony w ramach priorytetowego programu FDA, w zakresie którego możliwa jest przyspieszona ocena leków, które mogą stanowić bezpieczne i skuteczne leczenie w przypadkach, kiedy nie istnieje zadowalająca alternatywna metoda terapii, lub które mogą przynieść istotną poprawę w porównaniu z dotychczas dostępnymi produktami. Firma Boehringer Ingelheim pracuje nad udostępnieniem afatynibu chorym na całym świecie. Wniosek o rejestrację afatynibu do stosowania w miejscowo zaawansowanym i przerzutowym NDRP z obecnością mutacji w genie EGFR został złożony do EMA oraz urzędów rejestracyjnych w Azji i innych państwach.

Rejestracja afatynibu w Stanach Zjednoczonych opiera się na danych z kluczowego badania LUX-Lung 3, w którym afatynib porównano z chemioterapią z zastosowaniem pemetreksedu i cisplatyny. Dane z badania LUX-Lung 3 wskazują, że chorzy przyjmujący afatynib w pierwszej linii leczenia żyli niemal rok, zanim doszło do nawrotu nowotworu [mediana czasu przeżycia wolnego od progresji choroby (ang. progression-free survival, PFS) – 11,1 miesiąca], w porównaniu z nieco ponad pół roku (PFS – 6,9 miesiąca) w przypadku chorych otrzymujących pemetreksed i cisplatynę). Ponadto chorzy na NRDP z guzami z obecnością najczęstszych dwóch mutacji w genie EGFR (Del19 i L858R) stosujący afatynib przeżywali ponad rok bez progresji choroby (PFS – 13,6 miesiąca) w porównaniu z nieco ponad pół roku (PFS – 6,9 miesiąca) w grupie porównywanej.

Ponadto u chorych przyjmujących afatynib obserwowano poprawę w zakresie objawów raka płuca; mieli oni również lepszą jakość życia w porównaniu z chorymi otrzymującymi standardową chemioterapię.

Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z leczeniem afatynibem (stopnia 3.) były: biegunka (14%), wysypka (16%) i zapalenie wałów paznokciowych (zanokcica – 11%). Najczęstszymi zdarzeniami niepożądanymi związanymi z leczeniem (stopnia 3.) w grupie chemioterapii (pemetreksed i cisplatyna) były: neutropenia (15%), zmęczenie (13%) i leukopenia (8%). Odsetek chorych przerywających leczenie z powodu zdarzeń niepożądanych związanych z leczeniem był niski (8% w grupie przyjmującej afatynib; 12% w grupie przyjmującej chemioterapię) U 1% chorych otrzymujących afatynib nleczenie z powodu biegunki.

Uwagi dodatkowe


Afatynib
Afatynib został zatwierdzony przez FDA do leczenia pierwszej linii chorych na przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP), u których w guzie występują delecje w eksonie 19 lub mutacje z podstawienia w eksonie 21 (l858R) genu receptora naskórkowego czynnika wzrostu (ang. epidermal growth factor receptor, EGFR) wykryte za pomocą testu zatwierdzonego przez FDA.
Afatynib jest nieodwracanym inhibitorem rodziny receptorów ErbB, nieodwracalnie blokuje nie tylko EGFR, ale także inne receptory z rodziny ErbB, odgrywające istotną rolę we wzroście i szerzeniu się najczęściej występujących i związanych z najwyższą śmiertelnością nowotworów. W przeciwieństwie do odwracalnych inhibitorów, nieodwracalne, kowalencyjne wiązanie afatynibu zapewnia przedłużoną, selektywną i całkowitą blokadę rodziny receptorów ErbB, i w związku z tym może przynosić istotne korzyści terapeutyczne.
Afatynib jest obecnie w fazie III rozwoju klinicznego w niedrobnokomórkowym raku płuca i płaskonabłonkowym raku głowy i szyi.

Rak płuca
Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyna zgonów z przyczyn nowotworowych na świecie, rocznie notuje się 1,6 miliona nowych zachorowań3. Z uwagi na niekorzystne rokowanie, na raka płuca umiera rocznie 1,38 miliona osób. Ogółem rak płuca jest przyczyną 18% zgonów na choroby nowotworowe. Rak płuca stanowi 13% nowo zdiagnozowanych przypadków raka6, a za jego główną przyczynę uważa się palenie papierosów.
Wczesne wykrycie mutacji EGFR ma niezwykłe znaczenie dla poprawy wyników leczenia. Mutacje w genie EGFR występują u 10-15% chorych na NDRP rasy kaukaskiej i 40% chorych rasy azjatyckiej, a 90% tych mutacji stanowią dwa najczęstsze typy (Del19 lub L858R).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.