Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badania nad genomem raka przeszły do następnej fazy analiz białkowych

Udostępnij:
Międzynarodowy Instytut Onkologii Molekularnej powstał zaledwie trzy miesiące temu, ale zainteresowanych badaniami tej organizacji pozarządowej jest coraz więcej. Główną misją przedsięwzięcia jest zdobywanie nowej wiedzy na temat raka. – Nasz cel to polepszenie istniejących metod leczniczych i diagnostycznych.- mówią prof. Andrzej Mackiewicz oraz prof. Maciej Wiznerowicz. Szczegóły zdradzą uczestnikom Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Onkologii.
Na początku roku Barack Obama ogłosił Narodowy Plan Walki z Rakiem, który ma uczynić Amerykę krajem bez nowotworów. Według prof. Mackiewicza mimo znaczących naukowych sukcesów polska rzeczywistość jest nieco inna.
-My jesteśmy trzecią czy nawet czwartą ligą jeśli chodzi o innowacje i uczestnictwo w tych wielkich odkryciach- jednak nam udało się włączyć do tego najważniejszego nurtu badań. Te nowe osiągnięcia i technologie prowadzą do tego, że poznajemy coraz więcej składników, które wchodzą w masę nowotworu. Są one zmutowane. To miliardy informacji bardzo trudnych do opracowania. To analiza wielkich zbiorów. Prowadzi to do stworzenia sztucznej inteligencji pomocnej w rozszyfrowaniu tej zagadki i dostarczenia informacji bezpośrednio do lekarza, który odpowie jaki lek i u jakiego pacjenta należy zastosować.- mówi prof. Mackiewicz.

Poznańscy naukowcy (prof. Maciej Wiznerowicz oraz prof. Andrzej Mackiewicz) wspólnie z wieloma ośrodkami na świecie i kilkoma w Europie współtworzyli Atlas Genomu Raka, w którym zgromadzono wiele informacji genomicznych.

-Te wszystkie informacje są teraz przedmiotem intensywnych analiz z udziałem bioinformatyków, biostatystyków we współpracy z onkologami klinicznymi i patomorfologami. Kontynuacją tego projektu jest projekt proteomiczny analiz raka, gdzie z kilkunastu różnych typów nowotworów będzie pobierany materiał. Tym razem zamiast zaglądać do jego genomu, będziemy badać białka przy użyciu najnowszych dostępnych technologii. – zdradza prof. Wiznerowicz.

-Udało nam się jako jednym z pierwszych wejść do konsorcjum, które jest koordynowane przez Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych. Od początku roku wspólnie z zespołem z USA przygotowujemy się do rozpoczęcia tego projektu, w którym biorą też udział inne ośrodki onkologiczne w naszym kraju-również obecne na Międzynarodowym Kongresie Współczesnej Onkologii.- dodaje prof. Wiznerowicz.

W celu stworzenia nowych możliwości dla onkologii translacyjnej powstał Międzynarodowy Instytut Onkologii Molekularnej z główną siedzibą w Poznaniu i ośrodkiem w Szczecinie, gdzie badania prowadzi zespół prof. Jana Lubińskiego. To organizacja pozarządowa, której główną misją jest zdobywanie nowej wiedzy na temat raka. Główny cel to polepszenie istniejących metod leczniczych i diagnostycznych.

-To już drugi istniejący międzynarodowy instytut naukowy w Polsce, który ma już swoją osobowość prawną w Stanach Zjednoczonych, ma możliwości korzystania z funduszy federalnych. Instytut powoływaliśmy 3 miesiące temu a już widać duże zainteresowanie ze strony amerykańskiego biznesu współpracą z taką formą organizacyjną. Nasza pozycja jak i prof. Lubińskiego w światowej onkologii jest zauważalna. Dorobek prof. Lubińskiego jest nie mniejszy od niektórych noblistów. Nasze działania się w pełni uzupełniają. – mówi prof. Andrzej Mackiewicz.

Jak dodaje naukowiec trzeba mieć świadomość, że nowotwór to nie jest zbiór komórek rosnący w niekontrolowany sposób.
-To doskonale zorganizowany narząd, który potrafi sam zaopatrzyć się w krew, odżywiać funkcjonując jako pasożyt u człowieka. Tworzy swoje własne nerwy. Poznanie mechanizmów interakcji między człowiekiem a rakiem to jest cel naszych badań. Chcemy doprowadzić do tego, żeby dla każdego pacjenta można było dobrać indywidualnie terapię oraz doprowadzić do wyleczenia choroby. Perspektywy czasowe są nie do określenia. Postęp tutaj idzie skokowo. W kwestii czerniaka nic się nie działo przez prawie trzydzieści lat pomimo tego, że powstawały nowe leki i technologie. Aż w ciągu pięciu ostatnich lat doszło do przełomów technologicznych i klinicznych. –przekonuje prof. Mackiewicz.

Jak zapowiadają prof. Maciej Wiznerowicz i Andrzej Mackiewicz - inicjatorzy Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Onkologii będzie to wydarzenie na światowym poziomie z udziałem wykładowców z najbardziej prestiżowych jednostek.
- Pokażemy bieżące trendy. Takich ludzi na co dzień się w Polsce nie widzi, myślę tu o tej klasie naukowców. Przyjedzie też grupa biznesmenów zainteresowana współpracą i komercjalizacją naszych wynalazków a to jest główny cel dla dzisiejszej gospodarki i programów europejskich.- zachęca do udziału w wydarzeniu prof. Mackiewicz.

Rozmowa Ewy Gosiewskiej z prof. Andrzejem Mackiewiczem i prof. Maciejem Wiznerowiczem





prof. Andrzej Mackiewicz jest kierownikiem Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz kierownikiem Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

dr hab. Maciej Wiznerowicz pełni funkcję kierownika Pracowni Terapii Genowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, oraz prof. nadzw, kierownika w Katedrze Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczegółowy program dostępny na stronie Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Onkologii.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.