Specjalizacje, Kategorie, Działy

Badania screeningowe TK w kierunku raka płuca rzadsze dla kobiet?

Udostępnij:
Kobiety powinne być poddawane screeningowi niskodawkowanej tomografii komputerowej w kierunku raka płuca rzadziej niż mężczyźni. Dlaczego? Z powodu bardziej pomyślnej charakterystyki guzów co tym samym wpływa na możliwą redukcję ekspozycji na promieniowanie oraz zmartwienia, wynika z badania koreańskiego.
Badacze przeanalizowali 17-letnie wyniki screeningu TK w kierunku raka płuca w Korei i sugerują, że kobiety wystarczy badać co trzy lata zaś mężczyzn trzeba co roku. Badanie zostało zaprezentowane podczas European Lung Cancer Conference w Genewie. Jednakże eksperci w dyskusji na temat tych wyników zakwestionowali konkluzje badaczy nie zgadzając się z tym, że przerwy między badaniami mogą być różne w zależności od płci.

Hiszpański ekspert co prawda przyznał, że z kilku badań wynikają różne cechy nowotworu u kobiet i u mężczyzn, ale ewentualne wprowadzenie zróżnicowania screeningu w zależności od płci powinno być ocenione i porównane z obecnymi rekomendacjami. Inni eksperci podkreślają, że choć można powiedzieć, że screening wykrywa raka płuca nieco wcześniej u kobiet niż u mężczyzn, to różnica ta nie jest duża, aby stwierdzić, że możliwe jest różne podejście w zależności od płci.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.