Specjalizacje, Kategorie, Działy

Bisfosfoniany - kolejny element terapii raka piersi?

Udostępnij:
Według metaanalizy przedstwionej podczas 36. Annual San Antonio Breast Cancer Symposium, adjuwantowa terapia bisfofonianami poprawia rokowanie u kobiet po menopauzie z wczesnym rakiem piersi.
Naukowcy podkreślają, że pozytywne efekty stosowania bifosfonianów widoczne są u kobiet po menopauzie - obserwuje się u nich 17% redukcję ryzyka śmierci [HR, 0.83].

Metaanaliza obejmowała 36 badań z użyciem bisfosfonianów u prawie 18 000 kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym. Pierwotnymi punktami końcowymi były odległe i lokalne nawroty; kolejny pierwotny guz piersi; czas do pierwszego odległego nawrotu oraz śmiertelność z powodu raka piersi.

Okazało się, że w przypadku terapii bisfosfonianowej obserwowano nieznaczną redukcję nawrotów raka piersi (1%) u kobiet po menopauzie w porównaniu z kobietami w okresie przedmenopauzalnym (25,4% vs 26,5%) w czasie 10 lat, zauważono także niewielką poprawę w występowaniu odległych nawrotów (20,9% vs 22,3%). Należy podkreślić, że bisfofoniany powodowały redukcję nawrotów do kości u kobiet po menopauzie (6,9% vs 8,4%; P=.0009), jednak bez efektu na inne lokalizacje.

Naukowcy wskazują, że dodatkowe leczenie bisfosfonianami powinno być standardem u pacjentów z rakiem piersi. Obecnie bisfosfoniany stosowane są m.in. w osteoporozie, szpiczaku mnogim i chorobie Pageta. Do leków tej grupy należą kwas alendoronowy i ibandronowy.

Dr Coleman wyjaśnia, że adjuwantowa terapia bisfosfonianami zmniejsza ilość przerzutów do kości oraz poprawia rokowanie u kobiet po menopauzie. Wyniki analizy wskazują na 34% redukcję ryzyka nawrotów do kości oraz 17% zmniejszone ryzyko śmierci z powodu raka piersi.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.