ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy można stosować połączenie kapecytabiny i erlotynibu równocześnie z radioterapią u pacjentów z lokalnie zaawansowanym rakiem trzustki?

Udostępnij:
Wyniki badania pierwszej fazy sugerują, że połączenie trzech środków terapeutycznych może być dobrze tolerowaną metodą leczenia raka trzustki.
Średnie przeżycie pacjentów z lokalnie zaawansowanym rakiem trzustki wynosi jedynie 9 miesięcy - według statystyk jest to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Dlatego też ciągle trwają badania nad jego bardziej skutecznym leczeniem. Jedną z proponowanych metod ma być połączenie kapecytabiny, erlotynibu oraz radioterapii. W badaniu klinicznym pierwszej fazy, którego wyniki opublikowane zostały w Cancer Chemotherapy and Pharmacology testowano optymalne dawki wymienionych leków. W pracy przyjęto model badania z eskalacją dawki. Z uwagi na środki bezpieczeństwa zaplanowano pierwszy poziom (-I), w którym podawano kapecytabinę w dawce 600mg/m2 oraz 50mg erlotynibu dziennie, natomiast na innych poziomach dawki chemioterapeutyków wynosiły: kapecytabina 600mg/m2 (poziom I), 700mg/m2 (II), 825 mg/m2 (III) lub 925mg/m2 (IV) - na każdym z tych poziomów lek podawano dwa razy dziennie. Natomiast erlotynib niezależnie od poziomu był przyjmowany w dawce 100mg dziennie. Leki były podawane od poniedziałku do piątku, jednocześnie z radioterapią (50,4 Gy w 28 frakcjach). Łącznie w badaniu uczestniczyło 18 pacjentów, spośród nich 15 osób ukończyło pełen kurs leczenia. Lekarze nie zaobserwowali wzrostu toksyczności leków związanego z ich dawką. Najczęstszymi efektami ubocznymi terapii okazały się limfopenia, dolegliwości gastrologiczne (nudności, wymioty, biegunki) oraz zaburzenia elektrolitowe i wysypki skórne. Średni czas wolny od postępu choroby wynosił u pacjentów 0,59 roku a średni czas przeżycia - 1,1 roku. Badanie potwierdziło, że połączenie kapecytabiny z erlotynibem i radioterapią w odpowiednich dawkach 925 mg/m2 2x dziennie i 100mg dziennie jest dobrze tolerowane przez chorych. Kolejnym krokiem będzie określenie skuteczności proponowanej metody leczenia pacjentów z rakiem trzustki.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.