ONKOLOGIA
Terapia wspomagająca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy wysokie dawki wapnia i magnezu zapobiegają neuropatii u chorych po leczeniu oksaliplatyną?

Udostępnij:
Jednym z najczęstszych działań niepożądanych podczas leczenia oksaliplatyną jest neuropatia. Chorzy odczuwają parestezje i drętwienia dłoni i stóp, czasami nasilone do tego stopnia, że wymagają przerwania leczenia. Uważa się, że powstające w wyniku metabolizmu oksaliplatyny szczawiany helatują jony wapnia i magnezu niezbędne do prawidłowego działania kanałów jonowych w błonach komórkowych neuronów. W 2004 roku w badaniu retrospektywnym stwierdzono, że podawanie wysokich dawek magnezu i wapnia znacząco zmniejsza ilość powikłań w postaci neuropatii.
W dwóch przedwcześnie zakończonych badaniach (CONcePT i N04C7) pokuszono się o ocenę działania takiego postępowania, jednakże nie wyciągnięto tu ostatecznych wniosków. Zebrane dane w badaniu CONcePT nie wykazały wpływu ochronnego suplementacji wapnia i magnezu, podczas gdy w badaniu N04C7 sugerowały zmniejszenie ilości tego typu powikłań. Prezentowane badanie ma w założeniu badaczy ostatecznie wyjaśnić tą kwestię.
Do badania zakwalifikowano 362 chorych otrzymujących adjuwantową chemioterapię wg schematu FOLFOX w przebiegu raka jelita grubego. Ostatecznie 353 chorych zrandomizowano do 3 ramion badania. W pierwszym chorzy otrzymywali infuzję 1g Mg i 1g Ca przed i po każdym podaniu chemioterapii (CaMg/CaMg), w ramieniu drugim otrzymywali infuzję z placebo przed i po każdym podaniu chemioterapii (placebo/placebo), a w ramieniu trzecim otrzymywali wapń i magnez przed chemioterapia, a placebo po podaniu chemioterapii (CaMg/placebo). Leczenie obejmowało 12 cykli chemioterapii wg schematu FOLFOX4 lub zmodyfikowanego schematu FOLFOX6 co 2 tygodnie. Objawy neuropatii były oceniane wg kwestionariusza Europejskiej Organizacji Badań i Leczenia Nowotworów (EORTC, European Organisation for Research and Treatment of Cancer) Quality of Life Questionnaire – Chemotherapy – Induced Peripheral Neuropathy 20 (QLQ-CIPN20).
W uzyskanych wynikach nie stwierdzono różnic pomiędzy poszczególnymi ramionami badania w zakresie wrażliwości przy dotyku zimnych przedmiotów, dyskomfortu przy połykaniu zimnych napojów i skurczy mięśni. Jedyna różnica na korzyść ramienia, w którym podawano wapń i magnez przed i po chemioterapii dotyczyła uczucia dyskomfortu w gardle, jednakże przy wartości p=0,0366. Nie stwierdzono różnic w zakresie neuropatii czuciowych, ruchowych i układu autonomicznego. Częstość neuropatii w stopniu 2 i wyższym wg CTCAE wyniosła 43% w ramieniu CaMg/CaMg, 46% w ramieniu CaMg/placebo i 45% w ramieniu placebo/placebo.
Podsumowując – nie wykazano by podawanie wysokich dawek wapnia i oksaliplatyny miało wpływ na występowanie neuropatii po leczeniu oksaliplatyną.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.