ONKOLOGIA
Terapia wspomagająca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Depresja wśród chorych na nowotwory – poważny problem współczesnej onkologii

Udostępnij:
Według analizy opublikowanej w Lancet Psychiatry, około 75% chorych na nowotwory, cierpiących na ciężką depresję nie jest fachowo leczonych psychiatrycznie.
Badanie wykazało również, że ciężka depresja wśród chorych na nowotwory jest znacznie częstsza niż w całej populacji.
Badacze przeanalizowali dane dotyczące 21151 chorych na raka piersi, płuca, jelita grubego, nowotwory ginekologiczne lub urologiczne, którzy brali udział w rutynowym programie przesiewowym dotyczącym depresji w kilku klinikach onkologicznych w Szkocji.
Z ciężką depresją spotykamy się najczęściej wśród chorych na raka płuca (13,1%), następnie wśród chorych na nowotwory ginekologiczne (10,9%), raka piersi (9,3%), raka jelita grubego (7,0%) oraz nowotwory urologiczne (5,6%).
73% chorych na nowotwory nie otrzymuje fachowej pomocy psychiatrycznej.
Badacze podkreślają, że nierozpoznana i nieleczona depresja u chorych na nowotwory nie tylko skraca przeżycie, wywiera negatywny wpływ na jakość życia ale także zwiększa ryzyko samobójstwa, dlatego ważny jest zarówno skrining jak i kompleksowe leczenie depresji.
Dodatkową barierą u chorych na nowotwory jest trudność w rozpoznaniu objawów depresji. Związane jest to z brakiem czasu, mylnym przypisaniem somatycznych objawów depresji chorobie nowotworowej i chęć uniknięcia społecznej stygmatyzacji, jaka nieodłącznie związana jest z chorobami psychiatrycznymi.
Jak podkreślają badacze, skryning ma sens jedynie wówczas, gdy prowadzi do efektywnego leczenia.
Pomijając różnice dotyczące poszczególnych nowotworów, badacze wykazali, że rozpoznanie ciężkiej depresji jest bardziej prawdopodobne u chorych w młodszym wieku, oraz u chorych z gorszym statusem socjoekonomicznym. Wykazano również, że wśród chorych na raka płuca i piersi, depresja jest znacznie częstsza u kobiet.
Spośród 1538 chorych z rozpoznaną depresją, dla których dostępne były pełne dane dotyczące leczenia, u 1130 (73%) nie stosowano potencjalnie skutecznej terapii. Mniej niż 25% chorych otrzymywała leki przeciwdepresyjne w minimalnej skutecznej dawce, lub wyższej, a zaledwie 5% konsultowana była psychiatrycznie. Chorzy, którzy otrzymywali leczenie przeciwdepresyjne to głównie chorzy młodsi, kobiety, głównie chore na raka piersi (32%). Odwrotnie, chorzy na raka płuca otrzymywali leczenie przeciwdepresyjne najrzadziej (19%).
Podsumowując: Częstość depresji w poszczególnych grupach chorych, w szczególności wśród chorych na raka płuca, sugeruje gdzie taki skryning powinien być przeprowadzony.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.