Specjalizacje, Kategorie, Działy

Docetaksel niezalecany w leczeniu uzupełniającym starszych chorych na raka piersi

Udostępnij:
Wobec faktu, że dotychczas brak wystarczających danych naukowych na temat chemioterapii adjuwantowej u starszych chorych na raka piersi przeprowadzono badanie mające na celu ocenę czy podawanie docetakselu w monoterapii raz na tydzień jest skuteczniejsze niż standardowa chemioterapia.
Od lipca 2003 roku do kwietnia 2011 roku do wieloośrodkowego badania klinicznego 3. fazy z randomizacją włączono 302 chore w wieku 65-79 lat operowane z powodu raka piersi z pośrednim i wysokim ryzykiem nawrotu choroby. Ostatecznie 299 kobiet włączono do dwóch ramion badania w stosunku 1:1, 152 chore otrzymywały chemioterapię według schematu CMF (cyklofosfamid 600 mg/m2, metotreksat 40 mg/m2, fluorouracyl 600 mg/m2 w dniach 1i 8 cyklu, a 147 chorych otrzymywało docetaksel w dawce 35 mg/m2 w 1, 8 i 15 dniu cyklu. Łącznie podawano 4-6 cykli co 4 tygodnie w zależności od statusu receptora hormonalnego. Pierwszorzędowym punktem końcowym był czas wolny od choroby (ang. disease-free survival, DFS). Przeprowadzono też ocenę geriatryczną, a jakość życia (ang. quality of life, QoL) oceniano przy użyciu kwestionariuszy EORTC C-30 oraz BR-23. Po okresie obserwacji z medianą wynoszącą 70 miesięcy odnotowano łącznie 109 zdarzeń związanych z DFS. Niekorygowany współczynnik ryzyka wystąpienia DFS w trakcie leczenia docetakselem w porównaniu z CMF wyniósł 1,21 (95% CI 0,83-1,76, p=0,32). HR dla zgonu wyniósł 1,34 (95% CI 0,80-2,22; p=0,26). W żadnym z ramion nie odnotowano zależności pomiędzy leczeniem przeciwnowotworowym a mierzonymi w odpowiednich skalach sprawnością chorej a chorobami współistniejącymi. Toksyczność hematologiczna, zapalenie śluzówki i nudności były bardziej nasilone w trakcie CMF, natomiast w grupie leczonej docetakselem wykazano większe nasilenie alergii, zmęczenia, utraty włosów, zmian troficznych paznokci, zmiany poczucia smaku, biegunki, bólów brzucha, neuropatii oraz toksyczności sercowej i skórnej. W grupie otrzymującej CMF odnotowano jeden zgon, natomiast w grupie leczonej docetakselem zmarły dwie chore. Czynnikami niezależnie związanymi z ciężką toksycznością niehematologiczna był starszy wiek, ograniczenie złożonych czynności życia codziennego, liczba chorób współistniejących i leczenie docetakselem. Jakość życia była gorsza w grupie leczonej docetakselem głównie z uwagi na nudności i wymioty, utratę apetytu, biegunki, wygląd, przyszłe perspektywy, działania niepożądane leczenia oraz utratę włosów.
Badacze podsumowali, że docetaksel nie jest skuteczniejszy niż standardowy schemat CMF w leczeniu uzupełniającym starszych chorych na raka piersi, pogarszać jakość życia i nasilając toksyczność.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.