Działanie przeciwbólowe lapakonityny w modelu zwierzęcym bólu kości w przebiegu białaczki.
Autor: Katarzyna Bakalarska
Data: 11.06.2015
Źródło: Zhu XC, Ge CT, Wang P, Zhang JL, Yu YY, Fu CY. Crit Rev Oncol Hematol. Opublikowano online 11 maja 2015. pii: S1040-8428(15)00088-8. doi: 10.1016/j.critrevonc.2015.04.011.
W Critical Reviews in Oncology/Hematology opublikowano wyniki badania dotyczącego przeciwbólowego działania lapakonityny w leczeniu bólu kostnego w przebiegu białaczki. Wykazano, iż może ona być nową opcją terapeutyczną w tym wskazaniu.
Bóle kostne są częstym i w wielu przypadkach bardzo nasilonym objawem u chorych na nowotwory. W przedstawionym badaniu wykorzystano model zwierzęcy bólu kostnego w przebiegu białaczki, wywołanego przez wstrzyknięcie komórek K562 do piszczeli myszy w celu oceny działania przeciwbólowego lapakonityny. Uzyskane wyniki wskazują, że leczenie lapakonityną podawane w 15., 17. i 19. dniu mogłoby skutecznie zmniejszyć wartości oceny bólu spontanicznego, przywrócić do prawidłowych poziomów zmniejszone wartości w teście “inclined-plate”, indukowanym wstrzyknięciem komórek K562, a także przywrócić do prawidłowych poziomów próg wycofania łapy w odpowiedzi na bodziec mechaniczny oraz okres latencji wycofania łapy w odpowiedzi na bodziec termiczny wywołany wstrzyknięciem komórek K562. Ponadto mechanizmy molekularne przeciwbólowego działania lapakonityny mogą wiązać się z poziomami ekspresji genów kodujących endogenne opioidy (POMC, PENK i MOR) oraz genów związanych z apoptozą (Xiap, Smac, Bim, NF-κB i p53). Przedstawione wyniki wskazują, że lapakonityna może stać się nowym lekiem przeciwbólowym do leczenia bólu kostnego w przebiegu białaczki.