Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dziewięćset szans na nowe leki na nowotwory

Udostępnij:
Amerykańskie Stowarzyszeni Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych w raporcie „Medicines in Development for Cancer” informuje, że obecnie trwają prace nad 900 szczepionkami i lekami na nowotwory.
Dotyczy to cząsteczek, które są w ostatniej fazie badań klinicznych lub czekają na ocenę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Najwięcej preparatów powstaje na guzy lite – 240, 108 na białaczkę, 98 na raka płuc czy 91 na raka piersi. Z 900 preparatów tylko część stanie się dopuszczonymi do obrotu lekami,. Prawdopodobnie też nie będą miały 100% skuteczności. Jednak niektóre z nich znacznie mogą przedłużyć życie i poprawić jakość życia chorego.

Nowością są na pewno szczepionki, dzięki którym może w najbliższym czasie może dojść do przełomu w walce z chorobami nowotworowymi. Pierwsza szczepionka przeciwnowotworowa została zarejestrowana w USA połowie 2010 (rak prostaty), na początku 2012 r. zostanie zarejestrowana szczepionka pomagająca zwalczyć raka płuc, a przykładowo w Polsce nad szczepionką na czerniaka pracuje prof. Andrzej Mackiewicz.

Walka z rakiem trwa. Naukowcy są przekonani, że tylko połączenie wszelkich odstępnych metod od operacji, przez szczepionki, chemioterapię czy radioterapię może przynieść sukces.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.