Specjalizacje, Kategorie, Działy

ESMO 2016: Nie wykazano skuteczności kustirsenu u chorych na przerzutowego raka gruczołu krokowego

Udostępnij:
Podczas tegorocznego kongresu European Society for Medical Oncology (ESMO) w Kopenhadze przedstawiono wyniki badania klinicznego 3. fazy, w którym porównywano skuteczność kabazytakselu/prednizonu z leczeniem skojarzonym kabazytakselem/prednizonem i kustirsenem u chorych na leczonego wcześniej, przerzutowego raka gruczołu krokowego opornego na kastrację. Badanie nie wykazało skuteczności kustirsenu w zakresie przeżycia całkowitego w tej grupie chorych.
Kustirsen blokuje produkcję białka klusteryny, która zaangażowana jest w nowotworzenie oraz wzrost guza, a także oporność na leczenie. Wcześniejsze badanie kliniczne 2. fazy wykazało, że kustirsen w skojarzeniu z chemioterapią u chorych na opornego na kastrację przerzutowego raka gruczołu krokowego hamuje białko klusterynę i wiąże się z poprawą wyników leczenia. Wyniki wcześniejszego badania klinicznego 3. fazy z kustirsenem i docetakselem również wskazywały na korzyści kliniczne z zastosowania tego skojarzenia lekowego u chorych z agresywna postacią nowotworu. Do badania klinicznego AFFINITY włączono 635 chorych na przerzutowego, opornego na kastrację raka gruczołu krokowego, którzy byli wcześniej leczeni docetakselem. Chorych przydzielono losowo do grupy otrzymującej kabazytaksel/prednizon z kustirsenem lub kabazytaksel/prednizon z placebo w 21-dniowych cyklach. Leczenie prowadzono do progresji choroby, wystąpienia nieakceptowalnej toksyczności lub do 10 cykli. Nie wykazano istotnej różnicy w przeżyciu całkowitym pomiędzy chorymi otrzymującymi kustirsen i placebo (odpowiednio 14,2 miesiąca i 13,4 miesiąca, p=0,529). Podobną obserwację poczyniono w odniesieniu do 62% chorych z grupy o niekorzystnym rokowaniu (odpowiednio 11,1 miesiąca dla chorych otrzymujących kustirsen vs 10,9 miesiąca w grupie placebo). Leczenie zakończono z powodu progresji choroby u 28,9% chorych otrzymujących kustirsen (25% chorych otrzymujących placebo), a z powodu toksyczności u 21,9% chorych otrzymujących kustirsen (18,9% chorych w grupie placebo). Najczęstszymi ciężkimi działaniami niepożądanymi były neutropenia, niedokrwistość, zmęczenie, bóle kostne i gorączka neutropeniczna.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.