Specjalizacje, Kategorie, Działy

ESMO 2018: olaparyb w terapii wstępnej zaawansowanego raka jajnika?

Udostępnij:
Tagi: ESMO
Wyniki pierwszego badania 3 fazy wskazuje, że chore na raka jajnika z mutacją BRCA poprawiały wyniki przeżycia wolnego od progresji wskutek terapii inhibitorem PARP olaparybem. Chodzi o badanie SOLO 1 zaprezentowane podczas European Society of Medical Oncology ESMO i jednocześnie opublikowane w New England Journal of Medicine.
Kathleen Moore, stowarzyszona profesor w Stephenson Cancer Center Uniwersytetu w Oklahomie wraz z zespołem odkryła, że po ponad 3-letniej obserwacji stosowanie olaparybu wiązało się z 70 procent poprawą przeżycia wolnego od progresji PFS w porównaniu z placebo równocześnie powodując niewielką toksyczność i będąc bez wpływu na jakość życia.

Notując, że niezwykła poprawa PFS została utrzymana nawet po zaprzestaniu terapii w drugim roku, Moore stwierdziła, że odkrycia przyczyniają się do nadejścia nowej ery w leczeniu kobiet zdiagnozowanych w kierunku zaawansowanego raka jajnika z mutacją BRCA.

- Choć jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy następuje wpływ na kobiety, które mogą być leczone terapią wstępną, fakt, że oszacowano, iż ponad 50 procent kobiet w ramieniu z olaparybem cały czas notuje brak postępu choroby po 4 latach w porównaniu z jedynie 11 procentami przyjmującymi placebo daje taką nadzieję, napisała lekarka w oświadczeniu.

Podczas briefingu prasowego Moore powiedziała, że dane z badania SOLO 1 naprawdę mogą zostać uznane za obietnicę zmiany standardu opieki kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika z mutacją BRCA wskazując, że ma nadzieję, że ta zmiana nastąpi niebawem.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.