ONKOLOGIA
Czerniak
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Identyfikacja ryzyka zajęcia węzła wartowniczego u chorych na czerniaka przy pomocy metod molekularnych

Udostępnij:
Dołączenie danych molekularnych na temat ekspresji genów związanych z adhezją komórkowa do danych kliniczno-patologicznych pozwala na ulepszenie identyfikacji chorych na czerniaka wymagających biopsji SLN
Wg ASCO (American Society of Clinical Oncology) zaledwie wśród 20% chorych na czerniaka poddawanych biopsji węzła wartowniczego (SLN – sentinel lymph node) stwierdza się obecność przerzutów. Obecnie rekomendacje do biopsji SLN bazują na skali Breslow, odsetku mitoz oraz obecności owrzodzenia na powierzchni nowotworu. W dostępnych publikacjach oceniono częstość przerzutów w SLN na 5,2% wśród 65 chorych z grubością czerniaka <1mm i 16% z770 chorych z nowotworem grubości od 1,2mm do 3,5mm. W prezentowanym badaniu przedstawione są molekularne czynniki ryzyka mogące pomóc w identyfikacji chorych z obecnymi przerzutami.
Celem badania była retrospektywna ocena próbek od chorych na czerniaka, których poddano biopsji SLN w ciągu 90 dni od rozpoznania i ocena profilu przebudowy (remodelingu) adhezyjnych własności integryny (IAR – integrin adhesion remodeling) u chorych z obecnymi przerzutami i bez nich. Zmiany w adhezji komórkowej mają duże znaczenie w fizjologicznej migracji komórek np. w trakcie gojenia rany oraz w nowotworach – odpowiadają za inwazję komórek nowotworowych. Badacze przy użyciu technik molekularnych zidentyfikowali klastery genów pełniących określone funkcje w komórkach czerniaka. W reakcji PCR określili ilościowo ekspresję genów w próbkach od 360 chorych poddanych biopsji SLN z czerniakiem o grubości niewielkiej (<1mm) i pośredniej (1-3,5mm). Do walidacji posłużyła grupa 146 próbek od chorych na czerniaka.
Stwierdzono, że z przerzutami do SLN wiąże się ekspresja genów ITGB3, LAMB1, PLAT, oraz TP53. W połączeniu z danymi kliniczno-patologicznymi uzyskano wyższą wartość predykcyjną niż w przypadku danych kliniczno-patologicznych stosowanych samodzielnie. Odsetek wyników fałszywie pozytywnych wyniósł 22%, a fałszywie negatywnych 0%.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.