Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak długo stosować tamoksyfen w leczeniu uzupełniającym u kobiet chorych na raka piersi?

Udostępnij:
Podczas San Antonio Breast Cancer Symposium zaprezentowano wyniki badania oceniającego skuteczność tamoksyfenu stosowanego przez 10 lat w leczeniu uzupełniającym u kobiet chorych na raka piersi (ER+) w porównaniu do przyjmujących tamoksyfen przez 5 lat.
Obecnie standardem leczenia uzupełniającego tamoksyfenem u kobiet chorych na raka piersi z potwierdzonymi receptorami estrogenowymi (ER+) w tkance nowotworowej jest jego zastosowanie przynajmniej przez 5 lat. Jednak czas przez jaki należy stosować tamoksyfen nie został określony.
Do randomizowanego badania ATLAS (Adjuvant Tamoksifen Longer Against Shorter) zakwalifikowano 12 894 kobiet chorych na raka piersi, które ukończyły 5-letnią terapię uzupełniającą tamoksyfenem. Połowę kobiet przydzielono do ramienia badania, w którym kontynuowano leczenie tamoksyfenem do 10 lat, natomiast pozostałe chore poddane zostały obserwacji.
U kobiet przyjmujących dłużej tamoksyfen zaobserwowano mniejsze skumulowane ryzyko nawrotu choroby między 5 a 14 rokiem w porównaniu do kobiet otrzymujących tamoksyfen przez 5 lat – 21,4% vs 25,1%. Również odsetek zgonów między 5 a 14 rokiem z powodu rak piersi był niższy u chorych stosujących tamoksyfen dłużej – 12,2% vs 15%.
Odsetki wznowy choroby oraz zgonów z powodu raka piersi były zbliżone między pobierającymi tamoksyfen przez 5 i 9 lat. Jednak po 10 roku, u kobiet przyjmujących tamoksyfen przez 10 lat zaobserwowano zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby o 25% oraz zmniejszenie o 29% ryzyka zgonu z powodu raka piersi w porównaniu do chorych leczonych tamoksyfenem przez 5 lat.
Skumulowane ryzyko wystąpienia raka endometrium między 5 a 14 rokiem było wyższe u kobiet dłużej pobierających tamoksyfen – 3,1% (śmiertelność 0,4%) vs 1,6% (śmiertelność 0,2%). Nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka wystąpienia udarów u kobiet dłużej pobierających tamoksyfen.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.