ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakie kombinacje leków korzystne dla chorych na raka płuca? Nowe badanie.

Udostępnij:
Kombinacja nowej klasy leków z jeszcze dwoma innymi składnikami może znacząco wpłynąć na zmniejszenie masy nowotworu płuca u myszy oraz liczbę ludzkich komórek rakowych, wynika z nowego badania Francis Crick Institute i The Institute of Cancer Research w Londynie.
Badanie opublikowane w Science Translational Medicine analizowało inhibitory G12C dla mutacji KRAS. To nowy rodzaj leków celujących w tę mutację genetyczną, która prowadzi do namnażania się komórek rakowych i szybkiego wzrostu guza. Te mutacje są diagnozowane u 14 procent pacjentów chorujących na raka płuca. Dla większości z nich nadal nie ma efektywnych terapii i w ciągu 5 lat od rozpoznania umiera ośmiu na dziesięciu chorych.

Dlatego leki celujące w mutację KRAS (inhibitory G12C) wydają się obiecujące, bo wykazują aktywność przeciwnowotworową i niewiele działań niepożądanych. Niejasne jednak pozostaje to jak długo trwa odpowiedź na leczenie.

- Prawdopodobne jest to, że guz stanie się oporny na nowe leczenie, więc powinniśmy zawsze pójść o krok naprzód – wyjaśnia Julian Downward, wiodący autor badania i dodaje: - Odkryliśmy trzy kombinacje leków, które znacząco wpływają na zmniejszenie się masy nowotworu u myszy i liczbę komórek rakowych u ludzi. Rak leczony tymi kombinacjami zmniejszał się i guz pozostawał niewielki, podczas gdy nowotwór leczony jedynie G12C miał tendencję najpierw do zmniejszania się, ale po kilku tygodniach do ponownego wzrostu. Nasze wyniki wskazują, że warto leczyć kombinacją leków, bo to opóźnia oporność na terapię.

Te inne składniki kombinacji leków to inhibitory mTOR oraz IGF-1R, których działanie było już badane u chorych na raka płuca. Inhibitory IGF1R jednak nadal pozostają w fazie badań, podczas gdy mTOR już znajdują zastosowanie.

W celu opracowania tej kombinacji zespół lekarzy wykorzystał komórki od chorych z mutacją KRAS. Komórki zostały zmodyfikowane, aby zablokować aktywność 16019 różnych genów. Leczenie koncentrowało się na tych komponentach, na które mutacja KRAS jest wrażliwa.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.