ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jakość życia oraz wykorzystanie zasobów systemu opieki zdrowotnej u chorych z bólem o ciężkim nasileniu otrzymujących opioidy. Miejsce oksykodonu z naloksonem-przegląd

Udostępnij:
Najczęstszym działaniem niepożądanym w trakcie leczenia opioidami chorych z przewlekłym bólem są poopioidowe zaburzenia czynności jelit, w szczególności zaparcie poopioidowe, które w istotny sposób pogarsza jakość życia chorych. Ostatnio dużo uwagi poświęcono badaniom nad wykorzystaniem antagonistów opioidowych w tym naloksonu w leczeniu zaparcia poopioidowego. Nalokson jest kompetencyjnym antagonistą obwodowych receptorów opioidowych odwracającym wpływ opioidów na receptory w jelitach. Nalokson w połączeniu z oksykodonem - silnym opioidem jest dostępny w postaci o przedłużonym uwalnianiu (OXN PR).
Przeprowadzono przegląd piśmiennictwa, którego celem było określenie roli OXN PR w leczeniu bólu przewlekłego oraz zaparć, a także jego wpływu na jakość życia chorych i koszty ponoszone przez system opieki zdrowotnej.
Koszty terapii u chorych z objawami poopioidowego zaparcia mogą być nawet 10 razy większe niż u chorych bez takich objawów. Narzędzie do oceny czynności jelit, wskaźnik BFI (Bowel Function Index) może być także użytecznym wskaźnikiem jakości życia.
W randomizowanych badaniach klinicznych wykazano, że u chorych z umiarkowanymi i ciężkimi dolegliwościami bólowymi stosowanie OXN PR wykazuje podobną skuteczność przeciwbólową i bezpieczeństwo leczenia w porównaniu z samym oksykodonem o przedłużonym uwalnianiu (Oxy PR), jednak przy lepszej czynności jelit.
Autorzy wyciągnęli wniosek, że wyniki randomizowanych badań klinicznych, wykorzystujących ocenę BFI, a także obserwacje z praktyki klinicznej wskazują na poprawę jakości życia u chorych otrzymujących OXN PR. To leczenie skojarzone powinno umożliwić większej liczbie chorych odniesienie korzyści ze leczenia przeciwbólowego, a jednocześnie powinno zminimalizować działania niepożądane opioidów, głównie zaparcia poopioidowe, co istotnie wpłynie zarówno na poprawę jakości życia, ale i na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez system opieki zdrowotnej.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.