Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kolejna filia ŚCO skróci drogę chorego do opieki onkologicznej

Udostępnij:
W szpitalu w Staszowie od września będzie działać konsultacyjny gabinet onkologiczny – filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane 1 sierpnia.
Uczestniczyli w tym Michał Skotnicki – starosta powiatu staszowskiego, prof. Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Józef Żółciak – pełniący obowiązki dyrektora szpitala w Staszowie.

Jak podkreślił prof. Stanisław Góźdź nowotwory stały się problemem społecznym i samo Centrum Onkologii w Kielcach nie poradzi sobie z rosnącą szybko liczbą chorych.

– Dlatego zależy nam na współpracy ze szpitalami powiatowymi. Szpital w Staszowie ma świetne zaplecze w postaci nowoczesnego bloku operacyjnego, działu diagnostyki obrazowej i wyszkolonej kadry. Naszym celem jest przybliżenie onkologii do pacjentów. Najlepszą formą pomocy chorym jest wyjście w teren i tworzenie filii naszego Centrum w powiatach, by maksymalnie skrócić drogę chorego do opieki onkologicznej – wyjaśnił.

ŚCO w porozumieniu z władzami powiatu staszowskiego i szpitalem w Staszowie będzie również prowadzić działania profilaktyczne, upowszechniające zdrowy styl życia. – Naszym wspólnym celem jest przebudowa świadomości społecznej. Garstka onkologów wojny z rakiem nie wygra, ludzie muszą nauczyć się dbać o swoje zdrowie – dodał prof. Góźdź.

Konsultacyjny gabinet onkologiczny, który zostanie we wrześniu uruchomiony w szpitalu w Staszowie jest czwartą otwartą w 2016 roku filią Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Funkcjonujące na podobnych zasadach placówki otwarto w tym roku we Włoszczowie, Opatowie, Ostrowcu Św. Od 2010 roku funkcjonuje filia ŚCO w szpitalu w Starachowicach. Obecnie w skład starachowickiej filii ŚCO wchodzi poradnia onkologiczna i oddział chemioterapii. Oprócz tego specjalista radioterapii z ŚCO bierze udział w konsyliach (Wielodyscyplinarne Zespoły Terapeutyczne), które odbywają się w Szpitalu Specjalistycznym Św. Łukasza w Końskich. Do tej pory w trzech filiach ŚCO (Włoszczowa, Opatów, Ostrowiec Św.) przyjęto około 200 pacjentów, prawie połowa z nich została skierowana do dalszej diagnostyki, na konsultacje w poradniach specjalistycznych lub na konsylia w ŚCO.

Jak informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, filie ŚCO – konsultacyjne gabinety onkologiczne zostały ujęte w wojewódzkiej mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie opieki onkologicznej. Docelowo mają tam powstać również dzienne oddziały chemioterapii, natomiast działający od 2013 roku w Starachowicach oddział chemioterapii dziennej ma zostać rozszerzony do trybu stacjonarnego. W dalszej kolejności ma zostać utworzony ośrodek radioterapii w Sandomierzu i konsultacyjny gabinet onkologiczny w Pińczowie. W świętokrzyskim notuje się rocznie ponad 5 tys. nowych zachorowań na nowotwory.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.