ONKOLOGIA
Hematologia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab w leczeniu chłoniaka Hodgkina

Udostępnij:
Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin.
Niwolumab jest obecnie pierwszym inhibitorem punktu kontrolnego PD-1 stosowanym w nowotworach hematologicznych zarejestrowanym w Unii Europejskiej (UE). Rejestracja ta pozwala na leczenie niwolumabem pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina we wszystkich 28 krajach członkowskich UE.

Rejestracji dokonano na podstawie łącznej analizy danych pochodzących z badania klinicznego fazy 2 CheckMate -205 oraz badania klinicznego fazy 1 CheckMate -039, które obejmowały pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin. W populacji pacjentów, w której oceniana była skuteczność (n=95), pierwszorzędowy punkt końcowy, jakim był obiektywny odsetek odpowiedzi na leczenie (ORR) oceniony przez niezależny komitet oceny radiologicznej, wyniósł 66% (95% CI: 56-76; 63/95 pacjentów). Odsetek pacjentów z całkowitą odpowiedzią na leczenie wyniósł 6% (95% CI: 2-13; 6/95 pacjentów), natomiast odsetek pacjentów z odpowiedzią częściową wyniósł 60% (95% CI: 49-70; 57/95 pacjentów). Po 12 miesiącach obserwacji współczynnik przeżyć wolnych od progresji wyniósł 57% (95% CI: 45-68). Stosowanie niwolumabu wiąże się z następującymi ostrzeżeniami, związanymi również z odpowiedzią układu immunologicznego: zapalenie płuc, zapalenie jelita grubego, zapalenie wątroby, zapalenie nerek oraz dysfunkcja nerek, endokrynopatie, wysypka oraz inne reakcje niepożądane; reakcje na wlew dożylny oraz komplikacje związane z allogenicznym przeszczepem komórek macierzystych u pacjentów z chłoniakiem Hodgkina po leczeniu niwolumabem.

Emmanuel Blin, wiceprezes oraz dyrektor strategiczny w firmie Bristol-Myers Squibb, komentuje - Jesteśmy niezwykle dumni z rejestracji niwolumabu w tym wskazaniu oraz z tego, co ta rejestracja oznacza dla pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin, szczególnie że jest to pierwszy inhibitor punktu kontrolnego PD-1 stosowany w nowotworach hematologicznych zarejestrowany w Unii Europejskiej. Jest to również drugi lek immunoonkologiczny firmy Bristol-Myers Squibb, który został zarejestrowany w leczeniu nowotworów krwi w UE w ciągu zaledwie sześciu miesięcy.

-Jako praktykujący hematolog, musiałem podejmować wyzwania związane z leczeniem klasycznego chłoniaka Hodgkina oraz potrzebami pacjentów już wcześniej leczonych - powiedział Andreas Engert, M.D., główny badacz oraz profesor medycyny chorób wewnętrznych, hematologii i onkologii, w szpitalu uniwersyteckim w Kolonii w Niemczech. -To niezwykle ekscytujące, że dzięki rejestracji niwolumabu w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych oraz po leczeniu preparatem brentuksymab vedotin w UE, mamy obecnie dostęp do całkowicie nowego podejścia terapeutycznego, które jak wykazano, pozwala na osiągnięcie imponującej odpowiedzi na leczenie oraz trwałości odpowiedzi w populacji pacjentów opornych na leczenie.

W łącznej analizie danych pochodzących z badań CheckMate -205 oraz CheckMate -039, mediana czasu oczekiwania na odpowiedź wyniosła 2.0 miesiące (zakres 0.7-11.1), a wśród pacjentów, którzy odpowiedzieli na leczenie, trwałość odpowiedzi utrzymywała się przez okres, którego mediana wyniosła 13.1 miesięcy (95% CI: 9.5-NE; zakres 0.0+, 23.1+). Stabilizację choroby zaobserwowano u 23% pacjentów. W analizie post-hoc 80 pacjentów z grupy badawczej B w badaniu klinicznym CheckMate -205, zaobserwowano że 37 pacjentów było opornych na uprzednie leczenie brentuksymabem. Wśród tych 37 pacjentów, zastosowanie leczenia niwolumabem przyniosło obiektywny odsetek odpowiedzi w wysokości 59.5% (22/37), a mediana czasu trwania odpowiedzi wyniosła 13.14 miesięcy.

Bezpieczeństwo stosowania niwolumabu u pacjentów z klasycznym chłoniakiem Hodgkina oceniano na grupie 263 pacjentów z badania CheckMate -205 (n=240) oraz CheckMate -039 (n=23). Wśród populacji pacjentów badanych pod względem bezpieczeństwa (n=263) poważne zdarzenia niepożądane wystąpiły u 21% z nich. Najczęstsze poważne zdarzenia niepożądane (zgłaszane przez co najmniej 1% pacjentów) obejmowały: reakcje na wlew dożylny, zapalenie płuc, wysięk opłucnowy, gorączkę oraz śródmiąższowe zapalenie płuc. Najczęstsze zdarzenia niepożądane (zgłaszane przez co najmniej 20% pacjentów) obejmowały zmęczenie (32%), infekcje górnych dróg oddechowych (28%), gorączkę (24%), biegunkę (23%) oraz kaszel (22%). U 23% pacjentów zastosowano opóźnienie w podaniu dawki z powodu wystąpienia zdarzeń niepożądanych, natomiast 4.2% pacjentów przerwało leczenie z tej przyczyny. Sześciu z 40 pacjentów zmarło w wyniku komplikacji po allogenicznym przeszczepieniu komórek macierzystych po leczeniu niwolumabem. U tych 40 pacjentów mediana okresu obserwacji od czasu allogenicznego przeszczepu komórek macierzystych wyniosła 2.9 miesiąca (zakres 0-22).

I
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.