Specjalizacje, Kategorie, Działy

Konstanty Radziwiłł u prezydenta. Przekonywał do ustawy o sieci

Udostępnij:
Resort zdrowia nastawiony jest optymistycznie odnośnie podpisu prezydenta przed flagową ustawą Ministerstwa Zdrowia, czyli ustawą o sieci szpitali. - Liczymy na podpis - komentuje resort po spotkaniu ministra z prezydentem.
Organizacje pracodawców apelują do prezydenta, by tę Ustawę zawetował podnosząc, że wprowadzi ona chaos, wydłużenie kolejek i w konsekwencji upadek wielu lecznic. Minister Radziwiłł wielokrotnie odpierał te wątpliwości tłumacząc, że Ustawa jest świetnie przygotowana i zamiast zepsuć, poprawi dostęp do świadczeń. Rząd przyjął projekt, ale nie jednomyślnie. Głośno swoje obawy wyrażał wicepremier Jarosław Gowin. W końcu, przed jej głosowaniem w Sejmie, ogłoszono porozumienie na linii Radziwiłł- Gowin i Ustawa czeka obecnie tylko na podpis prezydenta.

Tematem spotkania u prezydenta, w którym udział wzięli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz europoseł Bolesław Piecha była właśnie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która oczekuje na podpis prezydenta. Zgodnie z nią utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieć szpitali.

- Szczególną uwagę zwrócono na skutki jej wprowadzenia dla pacjentów, kadr medycznych oraz funkcjonowania szpitali w tak zwanej sieci - wskazała Kancelaria Prezydenta.

Jak poinformowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta, podczas spotkania omawiano też nowe regulacje dotyczące poziomów referencyjności oraz problemów związanych z dostępem i czasem oczekiwania pacjentów na wybrane świadczenia zdrowotne. Analizowano też skutki nowego, ryczałtowego finansowania szpitali, a także kompleksowość i koordynację świadczeń medycznych.

Rozmówcy poruszyli także kwestie związane z bieżącym funkcjonowaniem ochrony zdrowia, planowaną likwidacją NFZ i sposobu finansowania procedur medycznych w nowym modelu. Zwrócili uwagę na konieczność głębokich zmian organizacyjnych w leczeniu pacjentów onkologicznych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.