ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Liposomalna cisplatyna w leczeniu nowotworów u chorych ze współistniejącą niewydolnością nerek

Udostępnij:
Badacze z Grecji zaprezentowali wyniki badania, do którego kwalifikowali chorych na nowotwory złośliwe, u których dodatkowo rozpoznano niewydolność nerek. Chorzy w badaniu klinicznym otrzymywali liposomalną cisplatynę w skojarzeniu z gemcytabiną. Wyniki w/w badania zaprezentowano podczas spotkania ASCO (Amercian Society of Clinical Oncology) 2011.
Dużym ograniczeniem w prowadzeniu chemioterapii u chorych na nowotwory złośliwe jest niewydolność nerek, zmuszająca onkologa klinicznego do zmniejszenia lub opóźnienia dawki cytostatyku. Lekami uszkadzającymi nerki są m.in. pochodne platyny – głównie cisplatyna będąca aktywnym cytostatykiem w leczeniu różnych typów nowotworów.
Liposomalna cisplatyna (Nanoplatin) jest nowym niezarejestrowanym lekiem testowanym w wielu badaniach klinicznych w różnych typach nowotworach. Nowa formulacja cisplatyny, zapewnia lepszą penetracja leku do tkanki nowotworowej przy mniejszej toksyczności leczenia gdyż nie dochodzi do kumulacji cytostatyku w nerkach.
Bo badania zakwalifikowano 16 chorych na zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca, 14 – raka pęcherza moczowego i 10 – nowotwory złośliwe przewodu pokarmowego. Chorzy otrzymywali co dwa tygodnie gemcytabinę w dawce 1000 mg/m2 w połączeniu z liposomalną cisplatynę w dawce 150-200 mg/m2. Poziom kreatyniny w momencie włączania chorych do badania wynosił 1,6-3,5 mg/dl (mediana 2,4 mg/dl). Mediana podanych cykli wynosiła 6 (3-9). U badanych chorych nie zaobserwowano wzrostu kreatyniny w surowicy krwi po zastosowanym leczeniu. U niektórych badanych zaobserwowano obniżenie poziomu kreatyniny (głównie u chorych na raka pęcherza moczowego). Leczenie było dobrze tolerowane. Poza nasilonym, przejściowym zmęczeniem nie obserwowano poważnych działań niepożądanych. Mielotoksyczność stopnia 1 i 2 zanotowano u 30% badanych. Opóźnienie dawki o 7 dni zastosowano jedynie u 2 chorych (5%). Liposomalna cisplatyna wydaje się być rozsądną opcją terapeutyczną u chorych, u których możliwość prowadzenia terapii cisplatyną jest ograniczona z powodu niewydolności nerek. Ponadto w innych badaniach wykazano podobną jej skuteczność do cisplatyny.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.