Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mammografia w medycynie pracy?

Udostępnij:

Polskie Towarzystwa Onkologiczne oraz konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej  zarekomendowali wpisanie mammografii do zakresu obligatoryjnych świadczeń w ramach medycyny pracy. 

– W imieniu środowiska onkologów wyrażamy poparcie dla zapowiedzi pani minister oraz kierownictwa Ministerstwa Zdrowia dotyczącej dodania mammografii do pakietu świadczeń z zakresu medycyny pracy. Mimo dostępności Programu Profilaktyki Raka Piersi zgłaszalność kobiet do przesiewowych badań mammograficznych wciąż pozostaje na niezadowalającym poziomie – wskazano w oświadczeniu, pod którym podpisali się: 

  • prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski,
  • konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. dr hab. med. Mariusz Bidziński,
  • prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski.

Dane

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że zgłaszalność do programu dramatycznie się zmniejsza – w przypadku mammografii z 41 proc. w 2016 roku do 27 proc. w 2023 roku. Dla porównania, w krajach skandynawskich zgłaszalność wynosi ponad 70–80 proc., co jest warunkiem pozytywnego wyniku populacyjnego badań przesiewowych – podkreślają specjaliści. 

Jak dodali eksperci, zwiększenie zgłaszalności do programów przesiewowych wymaga zatem zintegrowanych działań w zakresie edukacji, promocji zdrowia oraz poprawy dostępności i jakości świadczeń medycznych. Według najnowszych danych OECD w Polsce liczba zgonów możliwych do uniknięcia dzięki profilaktyce wynosi 275 na 100 tys. ludności.

– W Unii Europejskiej wymieniony wskaźnik wynosi 180 możliwych do uniknięcia zgonów, co jednoznacznie wskazuje na potrzebę poprawy prewencji nowotworów. Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet w Polsce i na świecie. Wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i pełne wyzdrowienie – zaznaczyli eksperci. 

– Rekomendujemy pani minister podjęcie niezbędnych kroków legislacyjnych oraz organizacyjnych, które umożliwią włączenie mammografii do badań z zakresu medycyny pracy. Wierzymy, że takie działanie przyczyni się do poprawy zdrowia pracowników, zmniejszenia obciążenia systemu opieki zdrowotnej oraz wzrostu efektywności pracy w Polsce – podsumowali.

Przeczytaj także: „Szkodliwość badań obrazowych jest bardzo niska”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.