Specjalizacje, Kategorie, Działy

Mammografia zapobiega zgonom z powodu raka piersi

Udostępnij:
Opublikowane w Cancer wyniki porównania trzech najczęściej stosowanych schematów badań przesiewowych w kierunku raka piersi wskazują, że wykonywanie co roku mammografii począwszy od 40 roku życia zapobiega większości zgonom z powodu tego nowotworu.
Obecnie istnieje kilka różnych zaleceń dotyczących profilaktycznych badań mammograficznych, sformułowanych przez organizacje opieki medycznej w różnych krajach. Zalecenia te obejmują różne schematy, np. coroczne badanie w wieku od 40 do 84 lat, coroczne badanie w wieku od 45 do 54 lat, a następnie badania co 2 lata w wieku od 55 do 79 lat oraz badanie wykonywane co dwa lata w okresie od 50 do 74 lat.

Zespół badawczy z Weill Cornell Medicine and New York-Presbyterian Hospital porównał efekty wszystkich trzech schematów profilaktyki przy użyciu modeli komputerowych Cancer Intervention and Surveillance Modeling Network (CISNET). Wykazano, że największą redukcję śmiertelności uzyskano po stosowaniu schematu corocznych badań przesiewowych, wykonywanych w okresie od 40 do 84 lat (39,6%) w porównaniu ze schematem hybrydowym, zalecającym coroczne badanie w wieku od 45 do 54 lat, a następnie badania co 2 lata w wieku od 55 do 79 lat (30,8%) oraz zaleceniami wykonywania badań co dwa lata w okresie od 50 do 74 lat (23,2%).

W odniesieniu do populacji amerykańskich kobiet w wieku 40 lat, analizowanych w ciągu roku z założeniem 100% przestrzegania zaleceń wykazano, że coroczne wykonywanie badań profilaktycznych od 40 roku życia pozwala na uniknięcie większej liczby zgonów (29369) niż po zastosowaniu schematu hybrydowego (22829) lub wykonywaniu badań co 2 lata w okresie od 50 do 74 lat (17153 w oparciu o szacunki CISNET 2009 lub 15599 w oparciu o szacunki CISNET 2016).

Badacze wskazali też na ograniczenia mammografii oraz konieczność poprawy badań przesiewowych piersi. Odnotowano, że w obserwowanej przez rok populacji, nawet przy 100% wykonywaniu badań profilaktycznych nadal będzie umierać 44671, 51211 i 56887 kobiet, u których zastosowano odpowiednio pierwszą, drugą i trzecią strategię badań profilaktycznych.

Podsumowując badacze stwierdzili, że jeśli celem profilaktyki jest uniknięcie jak największej liczby zgonów oraz uzyskanie jak najwięcej lat życia, szacunki wynikające z modelowania CISNET wskazują, że optymalnym wiekiem do rozpoczęcia wykonywania profilaktycznych mammografii jest wiek 40 lat, optymalna częstość tych badań to badania co rok, a optymalny wiek, w którym należy je zakończyć to wiek, w którym oczekiwana długość życia kobiet wynosi mniej niż 5-7 lat.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.