Miejsce oksykodonu/naloksonu w leczeniu bólu przewlekłego
Autor: Katarzyna Bakalarska
Data: 10.04.2015
Źródło: WOA_Art_21572. Wojciech Leppert Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Poznań, Polska
Opioidowe środki przeciwbólowe zazwyczaj są skuteczne w leczeniu silnego bólu przewlekłego. Jednakże często obserwuje się objawy poopioidowych zaburzeń funkcji jelit (POZFJ) w trakcie stosowania terapii opioidami. Poopioidowe zaburzenia funkcji jelit są często niedostatecznie leczone ze względu na ograniczoną skuteczność i liczne działania niepożądane tradycyjnych środków przeczyszczających.
Nowsze możliwości leczenia, skierowane na patomechanizm POZFJ, obejmują preparat złożony– tabletki oksykodonu o przedłużonym uwalnianiu z naloksonem o przedłużonym uwalnianiu (oksykodon/nalokson). Oksykodon/nalokson zapewnia skuteczne działanie przeciwbólowe z ograniczonym wpływem na czynność jelit, ponieważ oksykodon wykazuje wysoką biodostępność po podaniu drogą doustną, a nalokson działa jako miejscowy antagonista receptora opioidowego w przewodzie pokarmowym, w związku z niemal całkowitą inaktywacją w wątrobie. Oksykodon/nalokson podaje się pacjentom cierpiącym z powodu silnego bólu, którzy nie przyjmowali wcześniej opioidów, oraz tym, których bez powodzenia leczono słabymi opioidami. Oksykodon/nalokson może być również stosowany u pacjentów leczonych silnymi opioidami, u których występują nasilone objawy POZFJ. Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że oksykodon/nalokson jest ważnym lekiem w leczeniu bólu przewlekłego, zapobieganiu i leczeniu POZFJ.