ONKOLOGIA
Płuco i opłucna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nintedanib: nowy doustny inhibitor angiogenezy

Udostępnij:
Złożono wniosek o rejestrację nintedanibu w Europie. W trakcie przygotowania jest wniosek rejestracyjny dla Stanów Zjednoczonych.
Tekst Nintedanib (Boehringer Ingelheim) jest doustnym, potrójnym inhibitorem angiogenezy. Przemawiające za jego skutecznością wyniki badania klinicznego 3. fazy LUME-Lung 1 przedstawiono w trakcie sesji plakatowej podczas Europejskiej Konferencji Raka Płuca ELCC 2014 w Genewie.
Do badania włączono 1314 leczonych wcześniej chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w stopniu zaawansowania IIIB i IV. Wykazano, że dodanie nintedanibu do docetakselu w 2. linii leczenia istotnie wydłuża czas przeżycia wolnego od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) z 2,7 miesiąca w ramieniu z nintedanibem do 3,4 miesiąca w ramieniu z nintedanibem i docetakselem (HR 0,79; P= 0,0019). Wykazano również istotne wydłużenie przeżycia całkowitego (ang. overal survival, OS) w obu grupach: u chorych z rozpoznaniem histologicznym raka gruczołowego (12,6 miesiąca vs. 10,3 miesiąca; HR 0,83; P=0,0359) oraz u chorych na raka gruczołowego, u których progresję choroby stwierdzono w ciągu 9 miesięcy od rozpoczęcia leczenia 1. linii (10,9 miesiąca vs. 7,9 miesiąca; HR 0,75; P=0,0073). Według badaczy rozpoznanie histopatologiczne raka gruczołowego może być klinicznym biomarkerem odpowiedzi na leczenie nintedanibem.
Jak dotąd żaden lek ukierunkowany molekularnie dodany do chemioterapii nie wydłużył czasu przeżycia całkowitego chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w 2. linii leczenia. Badacze podkreślają jednak, że zidentyfikowanie biomarkera jest kluczowe dla określenia grupy chorych mogących odnieść korzyść z leczenia terapii lekami ukierunkowanymi molekularnie oraz dla ograniczenia działań niepożądanych u chorych, u których korzyści są mniejsze.
Do najczęstszych działań niepożądanych u chorych otrzymujących docetaksel i nintedanib należały biegunka i przejściowy wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Badacze podkreślają, że nintedanib wywołuje łagodne i łatwo ustępujące pod wpływem leczenia objawowego działania niepożądane. Ponadto nie obserwuje się działań niepożądanych typowych dla jedynego zarejestrowanego leku antyangiogennego ( w 1. linii leczenia) bewacyzumabu takich jak krwawienia czy nadciśnienie tętnicze.
Drugie badanie oceniające skuteczność i profil bezpieczeństwa nintedanibu w skojarzeniu z pemetreksedem, LUME-Lung 2 zostało przedwcześnie wstrzymane z uwagi na wyniki analizy danych, które sugerowały, że nie zostanie osiągnięty pierwszorzędowy punkt końcowy badania. Jednak późniejsze analizy wykazały istotne statystycznie wydłużenie czasu wolnego od progresji choroby (PFS : 4,4 miesiaca vs. 3,6 miesiaca; P=0,435).
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.