Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowa postać Herceptin zarejestrowana przez EMA

Udostępnij:
EMA (European Medicines Agency) zarejestrowała nową postać leku – Herceptin (trastuzumab) – preparat, który zrewolucjonizował leczenie HER2-dodatniego raka piersi. Teraz dostępny będzie w formie zastrzyków podskórnych. Podanie trwa do 5 minut, zamiast 30-90 minut przy podaniu dożylnym.
-Podskórna postać Herceptin to gotowy do użycia płyn podawany w stałej dawce 600 mg/5 ml, co trzy tygodnie. Lek aplikowany w tej formie zachowuje taką samą skuteczność, jak forma dożylna. W trakcie badań klinicznych potwierdzono ten sam profil bezpieczeństwa, nie wykazując dodatkowych skutków ubocznych wynikających ze zmiany sposobu podawania preparatu. Bezbolesne rozprzestrzenianie się i wchłanianie wstrzykniętego roztworu pod skórą jest możliwe dzięki nowatorskiemu połączeniu substancji czynnej trastuzumabu z substancją pomocniczą – hialuronidazą, która zwiększa przepuszczalność tkanki podskórnej. Lek przenika do naczyń krwionośnych i trafia do celu – komórki nowotworowej, gdzie blokuje działanie receptora HER2, odpowiedzialnego za przekazywanie sygnałów do wzrostu komórek nowotworowych, a tym samym do rozwoju guza - pisze portal termedia.pl.

Zdaniem prof. Piotra Wysockiego możliwość zastosowania trastuzumabu – kluczowej w HER2-dodatnim raku piersi terapii, w formie podskórnej iniekcji oznacza wyraźną poprawę jakości życia pacjentek. – Wizyta w szpitalu w celu otrzymania w ciągu pięciu minut kolejnego kursu leczenia systemowego staje się jednym z wielu, kolejnych zadań przewidzianych w danym dniu, nie paraliżując życia pacjentki i jej rodziny. Dla lekarzy, jak również pielęgniarek opiekujących się pacjentem ta istotna zmiana ma jeszcze jedno zasadnicze znaczenie – pozwala w tym samym czasie pomóc znacznie większej liczbie pacjentów niż dotychczas, kiedy wlew trwał nawet 90 minut – powiedział prof. Piotr Wysocki.

Terapia trastuzumabem zarówno w formie dożylnej, jak i podskórnej przeznaczona jest dla pacjentek z rakiem piersi, u których stwierdzono nadmierną obecność receptora HER2. Ten typ nowotworu, określany mianem HER2 – dodatniego, rozwija się szybciej niż inne nowotwory piersi i częściej powoduje przerzuty.

Zastosowanie odpowiedniego leczenia, jak również szczególna dbałość o komfort pacjentki zyskują priorytetowe znaczenie w obliczu agresywnej postaci raka.

Dzięki rozwojowi medycyny, nie tylko pojawianie się nowych terapii, ale sposób ich podawania staje się bardziej nowoczesny. Prowadzenie normalnego trybu życia, bycie aktywnym oraz świadomość, że raka można leczyć coraz skuteczniej i bardziej komfortowo, daje pacjentkom poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływa na samopoczucie i nastawienie do często długiego procesu leczenia.

Podawanie leku drogą podskórną nie wymaga również stosowania dawki nasycającej, która w przypadku wlewów dożylnych inicjowała działanie terapii. Zalety te, w połączeniu z krótszym czasem podawania leku mogą pomóc lepiej wykorzystać czas personelu medycznego, a przede wszystkim podać lek większej liczbie pacjentów jednego dnia, co pozwoli skrócić kolejki oczekujących na terapię.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.