Specjalizacje, Kategorie, Działy

Nowe możliwości poprawy jakości życia chorych na raka prostaty w Polsce

Udostępnij:
Rak prostaty z jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych w populacji męskiej. Zajmuje on również 2. miejsce wśród przyczyn zgonów mężczyzn. o poprawie jakości leczenia dyskutowano podczas konferencji „Nowe możliwości poprawy jakości życia chorych na raka prostaty w Polsce”.
Konferencja odbyła się w środę w Warszawie. Organizatorem była zorganizowana przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja.

Rak gruczołu krokowego jest uznawany za chorobę cywilizacyjną, która dotyka coraz większej grupy mężczyzn po 50. roku życia. Skala problemu oraz poważne konsekwencje rozpoznania raka stercza w zaawansowanym stadium skłaniają do zastanowienia się nad jakością życia zdiagnozowanych chorych. Jest ona oceniana przez pryzmat uwarunkowań medycznych, psychologicznych i społecznych. Za najważniejsze z nich uznaje się dostęp do nowoczesnych i skutecznych metod terapeutycznych oraz wsparcie psychologiczne, które pozwala zmobilizować się do walki z chorobą. Niemal dla każdego chorego diagnoza choroby nowotworowej jest szokiem i powoduje znaczące zmiany w jego życiu.

W Polsce w zakresie podniesienia jakości życia chorych z rakiem prostaty jest jeszcze wiele do zrobienia. Potrzebę podjęcia pilnych działań w tym obszarze obrazuje list, który został przesłany do Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”, i w którym 77-letni pacjent z zaawansowanym, przerzutowym nowotworem gruczołu krokowego napisał, że rak został u niego wykryty na tyle późno, że nie został zakwalifikowany do zabiegu chirurgicznego ani do leczenia radioterapią. Lekarz prowadzący nie był w stanie zaproponować mu żadnego schematu leczenia. Jedynym skutecznym postępowaniem w tak zawansowanym stadium choroby była całkowita blokada antyandrogenowa. I tu pojawił się niestety kolejny problem, gdyż lek z grupy agonistów GnRH z uwagi na ryzyko zatorowości został ostatecznie wykluczony. Pacjent pisze: „poczułem się bezradny, pozostawiony sam sobie pomimo ogromnego zaangażowania i wsparcia opiekujących się mną lekarzy z wyrokiem, jakim jest rak. Ostatecznie lekarz zaproponował mi lek ratujący życie (…). Moja radość nie miała końca, że udało się znaleźć jakieś rozwiązanie dla mnie. Euforia szybko jednak opadła, gdy dowiedziałem się, że lek jest dla mnie bezpieczny, ale jego podanie nie jest refundowane, a koszt leczenia przewyższa moje emeryckie możliwości finansowe […]. Lekarze mówią, że choroba została powstrzymana, jednak ten lek będę musiał przyjmować do końca życia. Nie sprostam finansowo. Nie mogę już dłużej obciążać moich dzieci”.

Jakość życia osoby chorej to także brak obaw dotyczących dostępności koniecznego leczenia. Wśród metod terapeutycznych raka prostaty wyróżnia się zabieg chirurgiczny, hormonoterapię, radioterapię i chemioterapię. Decyzja lekarza o poddaniu chorego wybranej opcji terapeutycznej jest uwarunkowana stanem pacjenta i stopniem zaawansowania choroby. Postęp medycyny istotnie wpływa na poprawę jakości życia chorych. Jest to szczególnie ważne dla grupy pacjentów z zaawansowaną, przerzutową i obarczoną dolegliwościami bólowymi chorobą nowotworową gruczołu krokowego, którzy nie kwalifikują się do zabiegu chirurgicznego i w przypadku których zachodzi pilna konieczność obniżenia poziomu testosteronu warunkującego dalszy postęp choroby.

Szymon Chrostowski z Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” podkreśla, że jest dobra wola i zainteresowanie ze strony osób zajmujących się kształtowaniem polityki zdrowotnej państwa, aby udostępnić najciężej chorym terapię z wykorzystaniem leku, który skutecznie i szybko obniża poziom testosteronu do poziomu kastracyjnego. Nawiązał do pozytywnej opinii AOTM i do udziału Fundacji w organizowanych przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Obchodach Światowego Dnia Chorego.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.