ONKOLOGIA
Leczenie bólu
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Oksykodon/nalokson o przedłużonym uwalnianiu skuteczniej łagodzi ból i zaparcia wywołane opioidami niż z oksykodon o przedłużonym uwalnianiu

Udostępnij:
Leczenie oksykodonem/naloksonem o przedłużonym uwalnianiu skuteczniej łagodzi ból i zaparcia wywołane opioidami w porównaniu z oksykodonem o przedłużonym uwalnianiu u chorych z przewlekłym bólem o ciężkim nasileniu i zaparciami opornymi na leki przeczyszczające.
Cel pracy: Zaparcie wywołane przez opioidy i oporne na leczenie lekami przeczyszczającymi (laxative-refractory opioid-induced constipation, OIC) określa się jako OIC utrzymujące się, pomimo zastosowania 2 leków przeczyszczających o różnych mechanizmach działania (w oparciu o określenia poziomu 4. wg Anatomical Therapeutic Chemical Classification System [leki przeczyszczające o działaniu kontaktowym, leki przeczyszczające o działaniu osmotycznym, leki rozmiękczające/nawilżające, wlewki i inne]). OIC ma istotny wpływ na leczenie i jakość życia chorych z ciężkimi dolegliwościami bólowymi. Nieinterwencyjne badanie obserwacyjne przeprowadzono w Belgii w warunkach codziennej praktyki klinicznej. Oceniano skuteczność skojarzonego leczenia oksykodonem/naloksonem o przedłużonym uwalnianiu (prolonged-release oxycodone/naloxone combination, PR OXN) w łagodzeniu bólu i zaparć zaparć wywołanych opioidami w porównaniu z wcześniej stosowanym oksykodonem o przedłużonym uwalnianiu (prolonged-release oxycodone, PR OXY) u chorych z poopioidowymi zaparciami opornymi na leki przeczyszczające.

Metody: Chorych z opornym na leki przeczyszczające OIC i z ciężkim przewlekłym bólem leczono przez 12 tygodni PR OXN (3 wizyty). Na każdej wizycie oceniano działanie przeciwbólowe (na skali numerycznej) i łagodzenie OIC (oceniane przy użyciu wskaźnika Bowel Function Index [BFI]). Jako „odpowiadających” określano chorych, którzy: (1) nie wykazywali nasilenia bólu w trakcie ostatniej wizyty w porównaniu z wizytą 1. lub i których ocena na skali numerycznej w trakcie 3/ostatniej wizyty wynosiła 4 lub mniej; oraz (2) w trakcie 3/ostatniej wizyty wykazali zmniejszenie oceny wg BFI o ≥12 jednostek w porównaniu z wizytą 1.; lub (3) ocena BFI w trakcie 3/ostatniej wizyty wynosiła ≤28,8 jednostek.

Wyniki: Łącznie 68 chorych z opornym na leki przeczyszczające OIC z ciężkimi, przewlekłymi dolegliwościami bólowymi (średnia [SD] wieku 59,8 (13,3) lat, 67,6% kobiet, 91,2% z bólem niezwiązanym z nowotworem złośliwym) leczono przez 91 dni PR OXN (mediana dawki dobowej 20 mg). Leczenie PR OXN doprowadziło do statystycznie i klinicznie istotnego złagodzenia bólu o 2,1 jednostki (p <0,001; 95% CI, 1,66-2,54), a BFI o 48,5 jednostki (p <0,001; 95% CI, 44,4-52,7) w porównaniu z leczeniem PR OXY. Użycie leków przeczyszczających uległo także statystycznie istotnemu zmniejszeniu (p <0,001). Około 95% chorych odpowiedziało na leczenie, a jakość życia (quality of life, QoL) chorych (mierzona przy użyciu EQ-5D) poprawiła się statystycznie istotnie. Odnotowane działania niepożądane były typowe dla opioidów, a leczenie PR OXN było dobrze tolerowane.

Znaczenie kliniczne: U chorych z ciężkimi dolegliwościami bólowymi i zaparciami wywołanymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi (OIC) opornymi na leki przeczyszczające leczenie PR OXN doprowadziło do statystycznie i klinicznie istotnego złagodzenia OIC w porównaniu z wcześniej stosowanym leczeniem PR OXY. Leczenie PR OXN statystycznie istotnie skuteczniej łagodziło też ból i poprawiało jakość życia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.