Specjalizacje, Kategorie, Działy

Onkologia wymaga szybkiej reakcji

Udostępnij:
- Opóźnienia we wprowadzaniu zmian i uruchamianiu strategicznych programów w onkologii wiążą się z utrudnieniami w dostępie do leczenia dla części pacjentów oraz z dalszym pogłębianiem trudności finansowych szpitali onkologicznych. Rząd deklaruje ich kontynuację, jednak, aby zapewnić pacjentom poczucie bezpieczeństwa niezbędne jest przyspieszenie działań. Obecnie kluczowe jest wprowadzenie zmian w pakiecie onkologicznym oraz uruchomienie Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025 i inwestycji na podstawie map potrzeb zdrowotnych - mówi dr hab. Adam Maciejczyk, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
Dane demograficzne opracowane w mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii, wskazują, że w latach 2016 – 2029 liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych w Polsce wzrośnie o 18%. Szacuje się, że prognozowana 5-letnia chorobowość onkologiczna wzrośnie w tym okresie o 17%. - Aby lekarze mogli kompleksowo diagnozować i skutecznie leczyć pacjentów, potrzebują przede wszystkim narzędzi administracyjnych. Regulacje, które nie odpowiadają realiom paraliżują pracę szpitali. Onkolodzy wciąż czekają na zapowiadane przez rząd poprawki w pakiecie onkologicznym. Nie wiemy również, kiedy zostanie uruchomiony Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN) – tłumaczy dr hab. Maciejczyk.

Onkolodzy wśród najpilniejszych działań wymieniają:
- Naprawa pakietu onkologicznego.
- Uruchomienie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 2016-2025.
- Uruchomienie inwestycji na podstawie map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii.

Ministerstwo Zdrowia deklaruje, że propozycje zmian w pakiecie onkologicznym przedstawi w ciągu najbliższych tygodniu. Wśród nich wymienia m.in. uproszczenie karty DiLO, zmiana wskaźników wykrywalności nowotworów w podstawowej opiece zdrowotnej, wprowadzenie bezlimitowych rozliczeń świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, czy wprowadzenie całego bezlimitowego modułu związanego z opieką paliatywną i hospicyjną.

Zapowiadane zmiany idą w dobrym kierunku i są spójne z tym, co zgłaszało środowisko onkologów. Pakiet onkologiczny jako system diagnostyki i leczenia pacjentów z nowotworami jest słusznym rozwiązaniem. Nie sprawdził się jako system organizacji pracy szpitali i finansowania procedur. Niestety te wady administracyjne komplikują życie lekarzom, a w efekcie powodują obniżenie jakości procedur medycznych – wyjaśnia.

Musimy pamiętać, że zmiany jakościowe wprowadzone dzisiaj będą procentować w przyszłości. NPZChN został przyjęty jeszcze w tamtym roku. Dzięki niemu onkologia ma otrzymać 250 mln m.in. na wczesną profilaktykę i wykrywanie nowotworów. W kolejnych latach w Polsce będzie przybywać nowych przypadków nowotworów złośliwych płuca, piersi, jelita grubego i pęcherza moczowego. Tylko na Dolnym Śląsku co roku z powodu nowotworu płuc umiera pięć spośród wszystkich pacjentów chorych na ten nowotwór złośliwy. Oznacza to, lekarze i pacjenci wciąż mają za małą świadomość niebezpieczeństwa tej choroby. Na budowanie świadomości społecznej potrzebne są środki – dodaje.

Na informacje z Ministerstwa Zdrowia czekają również województwa. Resort pracuje nad szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi stosowania map potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii. Informacje z map mają przełożyć się na inwestycje w regionach. Urzędy wojewódzkie, które będą koordynować te inwestycje, muszą otrzymać kryteria, które określą co i gdzie należy kupić. W perspektywie finansowej jest 12 mld zł z funduszy europejskich – Mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii to bardzo dobry kompleksowy dokument. Mam nadzieję, że te kryteria zostaną szybko opracowane. Bez nich wiele inwestycji nie zostanie uruchomionych – ostrzega.

Dzięki mapom potrzeb zdrowotnych możliwe będą inwestycje takie, jak we Wrocławiu. W lutym rozpoczęto prace projektowe pierwszego w Polsce Breast Cancer Unit (Zespół ds. Chorób Piersi). Będzie to obiekt z salą operacyjna spełniająca najwyższe standardy funkcjonalne, oddziałem szpitalnym z wygodnymi salami dla pacjentek, gabinetami zabiegowymi, opatrunkowymi i konsultacyjnymi. Nowy oddział będzie także wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny dla pacjentek z rakiem piersi – m.in. w dwa mammografy cyfrowe. Wyspecjalizowany oddział ma przyczynić się do poprawy diagnostyki
i jakości leczenia nowotworów piersi.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne deklaruje wolę współpracę z Ministerstwem Zdrowia
w zakresie kluczowych zmian na rzecz rozwoju polskiej onkologii. – Jesteśmy otwarci na dialog.
Współpraca administracji rządowej zarówno z ośrodkami, jak i organizacjami onkologicznymi, jest niezwykle ważna. W Ministerstwie Zdrowia powołano robocze zespoły, m.in. do spraw map potrzeb zdrowotnych, a także do opracowania zmian systemowych w ochronie zdrowia. W skład żadnego z Zespołów nie wszedł lekarz onkolog. Chciałbym, żeby głos onkologów również był również uwzględniony w tak istotnych pracach resortu – deklaruje dr hab. Maciejczyk.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.