Specjalizacje, Kategorie, Działy

Onkologia zwiera szeregi i walczy o swoje i pacjentów

Udostępnij:
Wiodące towarzystwa onkologiczne oraz organizacje pacjenckie będą rozmawiać z ministrem Konstantym Radziwiłłem na temat poprawy finansowania polskiej onkologii oraz poprawy jakości świadczeń dla pacjentów. Spotkanie jest planowane na 2 lutego w Centrum Onkologii w Warszawie.
Centrum Onkologii zaplanowało konferencję i debatę onkologiczną z udziałem Konstantego Radziwiłła, wiceministrów, w tym sekretarza stanu w resorcie zdrowia Jarosława Pinkasa oraz wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Spośród towarzystw będą obecne Polskie Towarzystwo Onkologii i prof. Jacek Fijuth, inicjator spotkania oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Unia Onkologii, Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej i Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

Lekarze liczą na zmiany prawne dotyczące poprawy jakości świadczeń oraz wzrost finansowania, który pozostaje zasadniczym pytaniem. Prof. Fijuth w niedawnym wywiadzie przekonywał, że onkologia nie ma pieniędzy na leczenie, że w związku ze zmienionymi kryteriami przyjmowania na radioterapię możliwe jest leczenie starszych pacjentów, ale to wiąże się z tym, że jest ich więcej. Prof. Fijuth mówił także o rażąco niskich wycenach chirurgii onkologicznej. Procedury są niedoszacowane w 30 procentach, tymczasem ryzyko zawodowe wzrasta. Młodzi lekarze na start otrzymują wynagrodzenie w wysokości około 77 procent średniej krajowej. Chirurdzy zwracają uwagę na to, że jest ich w Polsce za mało, są źle opłacani i w razie kryzysu nie zapewnią bezpieczeństwa zdrowotnego obywatelom. Co więcej jakość świadczeń udzielanych chorym na tym cierpi, której zresztą nikt nie wymaga, stąd skuteczność leczenia onkologicznego mierzona odsetkiem 5-letnich przeżyć znacząco się różni w poszczególnych ośrodkach. NFZ nie premiuje technik małoinwazyjnych, a wymiana zużytego sprzętu na nowy graniczy z cudem. Często brakuje podstawowych rzeczy takich jak staplery a brak pieniędzy na naprawę zepsutego urządzenia skutkuje zaniechaniem operacji.

Czy teraz coś się zmieni? Blok tematyczny dotyczący finansowania obejmuje dyskusję między Krzysztofem Łandą, Jarosławem Pinkasem, Katarzyną Głowalą z resortu zdrowia oraz Jerzym Kwiecińskim i Pawłem Chorążym z resoru rozwoju a także przedstawicielami środowiska dr hab. Adsamem Maciejczykiem, prezesem-elektem PTO, prof. Kazimierzem Roszkowskim-Śliżem, szefem Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz prof. Jerzym Walewskim, dyrektorem Centrum Onkologii w Warszawie.

Czy uczestnicy przekonają resort rozwoju, że zdrowie to opłacalna ze względu na efektywność inwestycja, czy pozostanie postrzegane jako jedynie koszt budżetowy? I Jarosław Pinkas i Marek Tombarkiewicz deklarują, że zdrowie powinno być widziane w kategoriach efektu, ale czy pójdą za tym wyższe nakłady na onkologię, w której skuteczność leczenia zależy wprost proporcjonalnie od przeznaczanych na nie środków?
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.