Specjalizacje, Kategorie, Działy

PRRT dla całej Europy w 2016 roku

Udostępnij:
O tym, że w 2016 roku cała Europa będzie mogła już stosować terapię PRRT oraz o tym, że jest dostępna w Polsce i na czym polega mówi prof. Dik J. Kwekkeboom z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.
Na czym polega terapia PRRT?
- Terapia polega na wprowadzeniu radioaktywnej substancji do naturalnego hormonu i osiąga się lokalną radioaktywność guza. Jest stosowana w niewielkich guzach neuroendokrynnych trzustki oraz wątroby. Jest bardzo nacelowana na efekt. Terapia ta jest dostępna również w Polsce, ale nie we wszystkich krajach Europy.
Jakie korzyści odnoszą pacjenci?
Mają zatrzymaną progresję choroby na 3,5 roku, co jest bardzo długim okresem, bo inne terapie dają taki efekt na 11 miesięcy. Substancja podawana jest w postaci zastrzyku. Można także zmniejszyć rozmiar guza oraz niwelować objawy.
Co się dzieje, jeśli jednak następuje progresja?
- Leczenie można powtórzyć lub zmienić na inne.
Dlaczego terapia nie wszędzie jest dostępna?
- Nie jest dostępna we Francji, ponieważ nie zgodził się na to rząd. To zależy od lokalnego prawa. Nie wszędzie też dostępna jest substancja chemiczna podawana chorym. Obecnie prowadzone są badania kliniczne substancji i jeśli się powiodą terapia zostanie zaakceptowana w całej Europie, czego spodziewamy się w 2016 roku.
Jakie są jej efekty uboczne?
- Ograniczone szczególnie w porównaniu z klasyczną chemioterapią. Wypadanie włosów to główny efekt uboczny. Czasem wpływa negatywnie na funkcjonowanie nerek oraz ilość krwinek, ale efekty uboczne nie występują u więcej niż 3 procent pacjentów.
Kto może ją podawać?
- Wyspecjalizowane centra, ponieważ obejmuje stosunkowo rzadkie nowotwory i konieczne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia. Czasem mogą wystąpić problemy. Dlatego specjaliści różnych dziedzin, w tym medycyny nuklearnej muszą mieć możliwość konsultacji ze sobą, aby wybierać jak najlepsze opcje dla pacjenta.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.