ONKOLOGIA
Ginekologia onkologiczna
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Pierwotne leczenie chirurgiczne skuteczniejsze niż chemioterapia przedoperacyjna w nabłonkowym raku jajnika?

Udostępnij:
W analizie retrospektywnej opublikowanej na stronie internetowej JAMA Oncology wykazano, że pierwotna operacja cytoredukcyjna wiąże się z dłuższymi przeżyciami niż chemioterapia neoadjuwantowa u chorych na zaawansowanego nabłonkowego raka jajnika. Można to jednak częściowo wytłumaczyć tym, że do chemioterapii kwalifikowane są chore w gorszym stanie ogólnym.
Rola chemioterapii neoadjuwantowej w leczeniu nabłonkowego raka jajnika pozostaje przedmiotem kontrowersji. W kilku retrospektywnych badaniach klinicznych wykazano wyższość pierwotnej operacji cytoredukcyjnej nad chemioterapia neoadjuwantową, podczas gdy w dwóch randomizowanych badaniach klinicznych 3. fazy nie wykazało wyższości leczenia chirurgicznego u chorych z dużą masa guza.
Do nowej analizy włączono 22962 chore do 70 roku życia z bazy National Cancer Database, które leczono z powodu nabłonkowego raka jajnika w stopniu zaawansowania IIIC/IV w latach 2003-2011. Spośród tych chorych 19836 (86,4%) poddano pierwotnej operacji cytoredukcyjnej, a 3126 (13,6%) otrzymywało chemioterapię neoadjuwantową. Do analizy włączono po 2935 chorych z każdej z grup.
U chorych objętych analizą mediana czasu przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) wynosiła 37,3 miesiąca u chorych w grupie poddanej operacji cytoredukcyjnej i 32,1 miesiąca w grupie otrzymującej chemioterapię neoadjuwantową (HR 1,18; 95% CI 1,11-1,26).
Różnica była nieco bardziej wyraźna na korzyść leczenia chirurgicznego u chorych w stopniu zaawansowania IIIC (HR 1,24; 95% CI 1,11-1,37). W IV stopniu zaawansowania HR wynosił 1,13 (95% CI 1,04-1,23).
Badacze podkreślają, że różnice dotyczące przeżycia mogą po części wynikać ze stanu ogólnego chorych, ponieważ u 60% kobiet w grupie chemioterapii neoadjuwantowej stopień sprawności oceniono na 1 lub 2 według ECOG, podczas gdy w grupie, w której stosowano pierwotną operację cytoredukcyjną odsetek ten wynosił 50%.
Przyszłe badania powinny skupić się na określeniu, które chore odniosą największe korzyści z danej metody leczenia zaawansowanego nabłonkowego raka jajnika.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.