Specjalizacje, Kategorie, Działy

Polacy boją się nowotworów, największe obawy o refundację leków

Udostępnij:
Jak wynika z najnowszego badania Millward Brown dla co drugiej Polki nowotwór to realne zagrożenie – 45 proc. ocenia swoje ryzyko zachorowania jako wysokie i bardzo wysokie. Obawy te towarzyszą również co trzeciemu mężczyźnie (36 proc).
Wyniki przeprowadzonego we wrześniu 2016 roku badania ukazały dużą świadomość Polek jeśli chodzi o możliwość zachorowania przez nie na chorobę nowotworową. Co druga kobieta ocenia to ryzyko jako wysokie i bardzo wysokie, a jedynie 7 proc. jako bardzo niskie. Jednocześnie 2 proc. kobiet oraz 4 proc. mężczyzn przyznało, że ma zdiagnozowaną chorobę lub przebyło ją w przeszłości.

Kobiety są bardziej świadome nie tylko możliwości wystąpienia choroby, ale również licznych problemów, jakie ze sobą niesie. Ich największe obawy dotyczą braku refundacji nowoczesnych lekarstw (81 proc vs 71 proc mężczyźni), kolejek do lekarzy specjalistów (79 proc. vs 69 proc. mężczyźni) oraz kolejek do szpitali (73 proc. vs 63 proc. mężczyźni). Wizji choroby towarzyszy również niepokój o dezorganizację życia codziennego – to realny problem dla 70 proc. kobiet (vs 58 proc. mężczyzn).

Natomiast niezależnie od płci, w przypadku wystąpienia nowotworu i w związku z jego leczeniem, Polacy spodziewają się długiego czasu oczekiwania na zabiegi i operacje (73 proc.), braku dostępu do innowacyjnych terapii (70 proc.) oraz braku refundacji niektórych zabiegów (74 proc.). Co trzeci z nas obawia się również utraty pracy (34 proc.), a prawie połowa pozostawienia rodziny bez środków do życia (45 proc.).

Świadomość ryzyka zachorowania na raka, ale także licznych problemów, jakie niesie ze sobą choroba, przekłada się na potrzebę posiadania dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Już co piąty Polak wyraża zainteresowanie ubezpieczeniem na wypadek choroby nowotworowej i to w momencie, gdy ta choroba go nie dotyka. Natomiast w grupie osób, które oszacowały ryzyko zachorowania jako wysokie, zainteresowanie ochroną w formie ubezpieczenia rośnie i wynosi 25 proc.. Co ważniejsze – wśród osób oceniających ryzyko jako niskie, zainteresowanie ochroną w postaci ubezpieczenia wcale nie spada i jest na tym samym poziomie, co w całej populacji.

Obecnie nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce i w Europie. A polscy pacjenci mają dostęp do mniejszej liczby nowoczesnych leków na raka, niż chorzy w innych krajach europejskich. Na 30 najczęściej stosowanych leków na raka, w Polsce jedynie 2 leki mogą być przepisywane przez lekarzy według ich uznania, 12 leków NFZ nie refunduje, a do 16 jest ograniczony dostęp – dla wybranych pacjentów lub tylko na część terapii. Walka z rakiem w Polsce kosztuje więc coraz więcej. I chodzi już nie tylko o zakup leków nierefundowanych, dla również środki na dodatkową diagnostykę, leczenie i rehabilitację, terapie uzupełniające, środki higieniczne, sprzęt ortopedyczny czy chociażby dojazdy i noclegi związane z leczeniem.

Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Millward Brownna zlecenie BZ WBK-Aviva w dniach 12-18 września 2016 r. metodą Cati Bus na reprezentatywnej próbie Polaków.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.