ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Porównanie skuteczności gastrektomii przeprowadzonej metodą laparoskopową i otwartą u chorych na raka żołądka

Udostępnij:
Technicznie gastrektomia może być przeprowadzona metodą laparoskopową lub otwartą (w trakcie laparotomii).Według naszej wiedzy do tej pory tylko jedno doniesienie było poświęcona porównaniu efektów takiego leczenia w aspekcie przeżycia wieloletniego, jednakże badanie to było przeprowadzone na niewielkiej grupie chorych. W prezentowanym opracowaniu porównano skuteczność leczenia obiema metodami przeprowadzonymi u prawie 3 tysięcy chorych.
Do badania włączono 2976 chorych na raka żołądka w stopniach od IA do IIIC, operowanych z intencją wyleczenia. Otwartej gastrektomii (OG) poddano 1499 chorych a laparoskopowej gastrektomii (LG) 1477 chorych. Chorzy w stopniu II lub wyższym otrzymywali chemioterapię uzupełniającą w oparciu o fluorouracyl. Przy ocenie przeżycia 5-letniego nie brano pod uwagę 69 chorych, z którymi utracono kontakt. W przeważającej części przypadków wykonywano częściową gastrektomię dystalnej części żołądka (LG 89,3%; OG 70,6%), a znacznie rzadziej totalną gastrektomię (LG 8,7%; OG 28,3%) i częściową gastrektomię części proksymalnej (LG 1,6%; OG 0,7%). Dyssekcja węzłów chłonnych w stopniu D2 i wyższym została przeprowadzona u 56,1 % chorych (LG) i 83,5% (OG). Najwięcej zabiegów przeprowadzono w stopniu IA zaawansowania klinicznego (LG 76,8%; OG 25,5%).
Porównując całkowite przeżycie 5-letnie istotność statystyczną uzyskano tylko w przypadku chorych w stopniu zaawansowania IA (95,3% LG vs. 90,3% OG, p<0,001) na korzyść zabiegu laparoskopowego. W pozostałych stopniach zaawansowania nie było istotnych różnic pomiędzy metodą wykonania gastrektomii. Podobnie nie stwierdzono różnic w przeżyciu wolnym od wznowy i 5-letnim przeżyciu specyficznym dla choroby. Nie było również istotnych różnic w śmiertelności pooperacyjnej.
Podsumowując – gastrektomia laparoskopowa jest porównywalna pod względem efektywności z gastrektomią otwartą. Korzystniejsza wydaje się być jedynie u chorych na raka żołądka w stopniu IA.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.